Share

مانور نظامی ایران با عنوان «محمد رسول‌الله» در خلیج فارس، با رونمایی و آزمایش سلاح‌های سنگین جدید به فاز دوم خود وارد شد.

تصویر 12

ارتش ایران طی این مانور پهپادهای جدید خود را در عملیات فرضی شناسایی و جمع‌آوری اطلاعات تست کرده‌ است

به گزارش شبکه خبری «پرس تی‌وی» وابسته به دولت ایران، شنبه ششم دی‌ماه، سومین روز از مانور نظامی این کشور در خلیج فارس با رونمایی از سلاح‌های سنگین و سامانه‌های پدافندی جدید آغاز شده ‌است.

بر اساس این گزارش، یک وسیله مین‌گذار که «دستاورد جدید» نیروی نظامی ایران خوانده‌ شده‌است، برای اولین بار آزمایش شد. این وسیله می‌تواند در مدت زمان کوتاه به مین‌گذاری منطقه‌ای وسیع دست بزند.

نیروهای ارتش نیز طی این رزمایش، پهپادهای جدید (هواپیماهای بدون سرنشین) خود را در عملیات فرضی شناسایی و جمع‌آوری اطلاعات تست کرده‌ است. این بخش از ارتش سامانه‌های موشکی ضد تانک طوفان و دهلویه را نیز آزمایش کرد.

همچنین وسایل حمل و نقل جدید تانک و زره‌پوش، جهت انتقال سریع در فواصل طولانی برای نخستین بار طی این مانور آزمایش شده‌اند.

بازتاب بین‌المللی مانور نظامی ایران

آزمایش موشک‌های بالستیک یکی دیگر از بخش‌های مانور نظامی ایران عنوان می‌شود. این در حالی است که یکی از موارد چالش‌برانگیز در روابط خارجی این کشور، تلاش تهران برای توسعه توان موشک‌های بالستیک خود بوده ‌است.

محل برگزاری این مانور نیز به برخی نگرانی‌ها دامن زده‌ است.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، این مانور نظامی ۸۵۰ هزار مایل مربع در بخش شمالی اقیانوس هند، خلیج عمان، و بخش شرقی تنگه هرمز را پوشش می‌دهد؛ همان ‌منطقه‌ای که مسیر عرضه‌ی یک‌پنجم کل نفت خام بازارهای دنیا است.

همچنین آسوشیتدپرس به مشارکت واحدهایی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مانور ارتش ایران اشاره می‌کند که بیش از هر چیز، با آزمایش سلاح‌های سنگین جدید در این مانور مرتبط است.

آژانس خبری فرانسه نیز در گزارشی نوشت که ۱۳ هزار پرسنل نظامی در مانور شرکت خواهند کرد تا نخستین مانور مستقل تاریخ ایران در سواحل جنوبی این کشور را برگزار کنند.

بر اساس گزارش این خبرگزاری، اگرچه ایالات متحده آمریکا حضور نظامی پررنگی در منطقه تحت پوشش مانور ایران دارد، اما یک مقام رسمی ارتش ایران به این خبرگزاری گفته‌است که مانور محمد رسول‌الله «هیچ خطری برای نیروهای نظامی حاضر در منطقه در بر نخواهد داشت.»

جنگ الکترونیک، بخش مورد علاقه رهبر ایران

خبرگزاری کار ایران، ایلنا نیز به نقل از امیر سرتیپ «فرزاد اسماعیلی»، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الابنیاء به معرفی پدافندهای جدید ارتش ایران پرداخت.

اسماعیلی از سامانه پدافندی «سراج» نام برد که برای انحراف موشک‌های حمله‌ور و پهبادها به کار می‌رود.

این مقام ارشد نظامی ایران گفت: «بخش جنگ الکترونیک مورد توجه فرمانده معظم کل قوا است.»

او همچنین از موشک ضدپهباد «کاملاً بومی» شلمچه و نیز سامانه موشکی «بومی» مرصاد به‌عنوان دیگر نمونه‌های آزمایش‌شده در این مانور نام برد.

سامانه موشکی فکور نیز که جدیدترین سامانه موشکی رونمایی‌شده از سوی ایران است، در طول مانور به‌عنوان سامانه دفاعی سرتاسر کشور به‌طور عملی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

امتناع ایران از پیوستن به پیمان بین‌المللی نظارت بر تجارت اسلحه

رونمایی ایران از سلاح‌ها تازه و قدرت‌نمایی این کشور به‌واسطه‌ تسحیلات نظامی‌ خود در حالی رخ می‌دهد که پیمان جدید بین‌المللی تجارت سلاح‌های متعارف از روز چهارشنبه ۲۴ دسامبر اجرایی شده‌است.

بر اساس این پیمان که صد و سی کشور به آن رأی مثبت داده‌اند، فروش سلاح به «دیکتاتورها و ناقضان حقوق‌بشر» ممنوع است.

سه کشور ایران، سوریه، و کره شمالی به این پیمان رأی مخالف داده‌اند. بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل نیز از این سه کشور خواسته‌ است تا به پیمان مزبور بپیوندند. سلاح‌های متعارف از کلت کمری تا جت‌های جنگی را در برمی‌گیرد.

روسیه، چین و کانادا به عنوان سه کشور بسیار مهم صادرات اسلحه در جهان نیز این پیمان را هنوز امضاء نکرده‌اند. از میان این سه کشور، روسیه و چین از تأمین‌کنندگان مهم سلاح‌های متعارف ایران هستند.

Share