Share

دولت روحانی اعلام کرده که قصد دارد بیش از دو میلیونی ایرانی مهاجر و تبعیدی را بیمه کند. ایرانیان مهاجر از بیمه درمان و بیمه‌های اجتماعی کشور میزبان بهره‌مندند. در همان حال بیش از ۱۶ درصد افراد جامعه در ایران و به عبارتی ۱۰ تا ۱۳ میلیون نفر تاکنون تحت پوشش خدمات درمانی قرار ندارند.

محمد حسن‌زدا ، معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی به خبرگزاری مهر گفته است که دولت حسن روحانی در بخشنامه‌ای به همه شعبات سازمان تأمین اجتماعی اطلاع داده که از این پس ایرانیانی که در خارج از ایران زندگی می‌کنند با داشتن حداقل ۱۸ سال و حداکثر ۵۰ سال برای زنان و مردان می‌توانند تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

در ایران ۲۳ صندوق بیمه درمانی وجود دارد که از آن میان بیمه تأمین اجتماعی و بیمه خدمات درمانی بیشترین سهم را در تأمین بیمه ایرانیان به عهده گرفته‌اند. با در دست داشتن دفترچه بیمه می‌توان در بیمارستان‌های دولتی از حداقل خدمات درمانی برخوردار شد.

محمد حسن‌زدا به خبرگزاری مهر گفته است: «آمادگی بیمه تمامی متقاضیان ایرانی در سراسر جهان را داریم.»

به گفته این مقام سازمان تأمین اجتماعی «متقاضیان ایرانی خارج از کشور می‌توانند یک وکیل در ایران برای خود انتخاب و معرفی نمایند و وکیل فرم مورد نظر و قرارداد را در شعب تامین اجتماعی تکمیل و نسبت به پرداخت حق بیمه اقدام کند.»

بخش عمده‌ای از دو تا پنج میلیون ایرانی مهاجر در کشورهای اسکاندیناوی، اتحادیه اروپا و در کانادا زندگی می‌کنند. بر اساس قوانین کشورهای اسکاندیناوی و اتحادیه اروپا، مهاجران و متقاضیان پناهندگی در بدو ورود به کشور میزبان از بیمه اجتماعی و بیمه درمان برخوردار می‌شوند. اتباع خارجی در ترکیه که تا پیش از این بیمه نبودند، اکنون از حقوق مساوی با شهروندان ترک برخوردار شده‌‌اند و آن‌ها هم اگر حق بیمه خود را به موقع پرداخت کرده باشند، از مزایای بیمه سراسری در ترکیه بهره‌مند می‌شوند. در مالزی نیز دانشجویانی که اجازه کار و اقامت دارند، می‌توانند خود را بیمه کنند. به این ترتیب بخش عمده‌ای از دو میلیون ایرانی که دولت روحانی می‌گوید قصد بیمه کردن آن‌ها را دارد، از خدمات درمان در کشورهای میزبان برخوردارند.

محمد حسن زدا به خبرگزاری مهر گفته است دولت، تجربه ترکیه در بیمه کردن شهروندان خارجی را الگوی این طرح تازه قرار داده است.

طرح «بیمه کردن دو میلیون ایرانی خارج از کشور» بخشی از طرح موسوم به «تحول نظام سلامت» در ایران است که حسن روحانی نخستین بار ۱۵ اردیبهشت ماه سال جاری به مرحله اجرا گذاشت. هدف از این طرح کاهش هزینه درمان ایرانی‌ها به قصد خنثی کردن تورم و اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌هاست. درخواست پرستاران برای افزایش حقوق و کاهش نابرابری در درآمد آن‌ها با پزشکان به بودجه‌ای نظر دارد که دولت روحانی به طرح تحول نظام سلامت اختصاص داده است.

بیشتر بخوانید: گردهمایی پرستاران مقابل ساختمان ریاست جمهوری در اعتراض به تبعیض

حسن قشقاوی، معاون کنسولی، حقوقی و پارلمانی وزارت امور خارجه پس از انتخابات ریاست جمهوری و به قدرت رسیدن حسن روحانی از راه‌اندازی ایمیلی برای ایرانیان خارج از کشور خبر داده بود که به وسیله آن اتباع ایران می‌توانستند با استعلام از وزارت خارجه وضعیت قضائی خود را جویا شوند و در صورت فقدان پرونده‌ای مفتوح، با خیالی آسوده به کشور مراجعت کنند. این طرح اما به نتیجه نرسید و نتوانست سوءظن به دولت را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید: «ایمیل مشکل‌گشا» برای بازگشت ایرانیان مهاجر

دولت روحانی می‌گوید دو میلیون نفر ایرانی به خارج از ایران مهاجرت کرده‌اند. اما حسن قشقاوی در گفت‌و‌گو با شرق از پنج میلیون ایرانی مهاجر سخن گفته بود. تنها در پی ناآرامی‌های سال ۸۸ بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار نفر از ایران مهاجرت کرده‌اند.

Share