Share

شرکت مدیریت منابع آب ایران با انتشار آماری از بارندگی‌ها اعلام کرده که کشور در وضعیت «بحران شدید آب» قرار گرفته است.

۷۰ درصد ذخیره سفره‌های آب زیرزمینی در ایران از ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته تاکنون به شدت کاهش یافته است.

۷۰ درصد ذخیره سفره‌های آب زیرزمینی در ایران از ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته تاکنون به شدت کاهش یافته است.

خبرگزاری تسنیم امروز دوشنبه هشتم دی به نقل از شرکت مدیریت منابع آب ایران گزارش داد که حجم کل بارش‌ها از مهر ۱۳۹۱ تا پایان شهریور ماه ۱۳۹۲ به میزان ۲۳۸.۶ میلیمتر بوده که در مقایسه با میانگین دوره بلندمدت ۲.۱ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

این شرکت وابسته به وزارت نیرو می‌گوید که «کاهش بارندگی نسبت به روند بلندمدت، مدیریت ناکارآمـد منابع آب و بهـره‌برداری بی‌رویـه از منابع آب» باعث شدت یافتن کاهش منابع آب زیرزمینی در ایران شده است.

بر پایه شـاخص جهانی، میـزان درصـد برداشـت از منـابع آب تجدیدپـذیر هـر کشـور به‌عنوان شاخص اندازه‌گیری بحران آب معرفی می‌شود. این شاخص  در سال ٢٠١١ برای ایران ٧٢.٣ درصد بوده کــه  از قرار گرفتن ایران در وضعیت «بحران شدید آب» خبر می‌دهد.

این گزارش می‌افزاید اگر رویکردهای مدیریتی به‌ویژه در حوزه کشاورزی کـه بـیش از ٩٠ درصد از مصرف آب در کشور را به خود اختصاص داده، اصلاح نشود و اگر همچنان بهره‌برداری از منـابع آب زیرزمینی ادامه داشته باشد، پیامدهایی مانند «خشک و شور شدن منابع آب زیرزمینی، فرونشست دشت‌ها، افـزایش کسری تراز بازرگانی بخـش کشاورزی، آسـیب‌پذیری امنیت غذایی و تأثیرپذیری شاخص‌های امنیتی و اقتصادی» در انتظار ایران خواهد بود.

مسئولان دولتی ایران درماه‌های گذشته بارها نسبت به وضعیت کم‌آبی در ایران هشدار داده و خواستار صرفه‌جویی در مصرف آب شده‌اند.

سازمان حفاظت محیط زیست ایران می‌گوید ۷۰ درصد ذخیره سفره‌های آب زیرزمینی در ایران از ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته تاکنون به شدت کاهش یافته است.

بخش کشاورزی در ایران پر مصرف‌ترین بخش از نظر میزان استفاده از آب است. در حقیقت بین ۹۰ تا ۹۲  درصد از آبی که در ایران مصرف می‌شود، در زمین‌های کشاورزی است.

بیشتر بخوانید: کشاورزی؛ بلای منابع آبی ایران

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران روز یکشنبه هفتم دی در همایش تجلیل از تولیدکنندگان برتر بخش کشاورزی گفت: «در شرایط کنونی کشت غرق آبی به صرفه نیست و اگر ما بتوانیم تنها ۱۰ درصد در مصرف آب کشاورزی صرفه‌جویی کنیم، شرایط ما متحول خواهد شد.»

متوسط مصرف جهانی آب در بخش کشاورزی در جهان حدود ۷۰ درصد است. بنابراین کشاورزی ایران بیش از ۲۰ درصد از متوسط جهانی نیز بیش‌تر آب مصرف می‌کند.

Share