Share

محسن افتخاری، سرپرست دادگاه‌های کیفری استان تهران گفت: «یک مرجع قضایی پرونده سعید مرتضوی را برای مطالعه از ما مطالبه کرده است و ما پرونده را به آن‌ها ارائه کرده‌ایم.»

سعید مرتضوی‌، دادستان سابق تهران، متهم ردیف اول پرونده کهریزک

سعید مرتضوی‌، دادستان سابق تهران، متهم ردیف اول پرونده کهریزک

محسن افتخاری روز چهارشنبه ۱۰ دی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ضمن اعلام این خبر افزود: «نمی‌توانم نام آن مرجع قضایی که درخواست مطالعه این پرونده را داشته، بیان کنم.»

سرپرست دادگاه‌های کیفری استان تهران توضیحی نداده که این مرجع قضایی به چه دلیلی قصد مطالعه پرونده را داشته است.

به‌گفته افتخاری «هنوز برای آن بخش از پرونده که مربوط به جزای نقدی می‌شود و دیوان عالی از آن ایراد گرفته، شعبه هم‌عرض تعیین نشده است.»

سعید مرتضوی در پرونده بازداشتگاه کهریزک افزون بر اتهام «مشارکت در بازداشت غیرقانونی»، اتهام دیگری با عنوان «معاونت در تنظیم گزارش خلاف واقع از طریق امر یا ترغیب مأموران مربوطه به تنظیم گزارش خطاب به خود» داشت که شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران در همین رابطه سعید مرتضوی را به پرداخت ۲۰۰ هزار تومان جزای نقدی محکوم کرد.

شعبه ۳۸ دیوان عالی کشور به این قسمت از پرونده ایراد گرفت و به همین دلیل پرونده را برای رسیدگی ماهوی در شعبه هم‌عرض، به دادگاه کیفری استان تهران ارسال کرده است.

سعید مرتضوی‌، دادستان سابق تهران، متهم ردیف اول پرونده کهریزک، بازداشتگاه معترضان به نتایج انتخابات سال ۸۸ است. گروهی از جوانانی که روز ۱۹ تیر ۸۸ در گردهمایی‌های خیابانی ۱۸ تیر دستگیر شدند، به دستور مستقیم مرتضوی به کهریزک برده شدند. امیر جوادی‌فر، محسن روح‌الامینی، محمد کامرانی و رامین قهرمانی در سوله‌های بدون آب و امکانات کهریزک جان باختند.

هیأت قضایی این پرونده که شامل پنج قاضی بودند، در نهایت پس از گذشت ١١ جلسه، ابتدای خرداد سال ٩٢ ختم دادرسی را اعلام کردند و امسال هم اعلام شد که دادگاه، مرتضوی را به انفصال دایم از خدمات قضایی و پنج سال انفصال از خدمات دولتی محکوم کرده است.

علی‌اکبر حیدری‌فر و حسن زارع دهنوی نیز به شش سال انفصال از خدمات قضایی و دو سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شدند.

Share