Share

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران افزودن نام ۹ شخص و شرکت به فهرست تحریم‌های این کشور از سوی آمریکا را محکوم کرد و آن را خلاف تعهدات آمریکا در مذاکرات هسته‌ای دانست.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران: این تصمیم دولت آمریکا ماهیتی کاملاً سیاسی و تبلیغاتی دارد

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران: این تصمیم دولت آمریکا ماهیتی کاملا سیاسی و تبلیغاتی دارد

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه ۱۰ دی‌ماه در نشست خبری خود گفت: «این اقدام آمریکا خلاف تعهدات آمریکا بر اساس برنامه اقدام مشترک بوده و در شرایطی که مذاکرات بین ایران و ۱+۵ برای توافق جامع ادامه دارد این اقدام خلاف حسن نیت در مذاکره است و اهداف دولت آمریکا در مذاکرات را زیر سئوال می‌برد.»

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه ۳۰ دسامبر / ۹ دی‌ماه، ۹ شخص و شرکت را به‌دلیل آن‌چه همکاری با ایران برای دور زدن تحریم‌ها و همچنین حمایت از نقض حقوق بشر نامید، در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

حسین زیدی، کمال یاسینی، عزیزالله اسدالله قلندری (تبعه افغان)، اسدالله سیفی، تیمور عامری و آناهیتا نصیر بیک، عضو بانک آسیا، از افرادی هستند که مورد تحریم قرار گرفته‌اند. همچنین شرکت «بلفاست جنرال تریدینگ» که یک شرکت تجاری مواد غذایی و محصولات کشاورزی در امارات متحده عربی است و دو شرکت نرم​‌افزار «ابیسک» و «تکنولوژی‌های نرم‌افزاری دوران» در ایران نیز به این فهرست اضافه شده‌اند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته است شرکت نخست با کمک پنج تن از افراد نامبرده، ۲۵۰ میلیون دلار را به ایران منتقل کرده‌اند. دو شرکت دیگر ایرانی نیز به‌دلیل نقض حقوق بشر و اعمال سانسور محکوم شده‌اند.

آمریکا گفته است تصمیم درباره این تحریم‌ها در پیوند با نقض تحریم‌های گذشته بوده و ارتباطی با تحریم‌های جدید در مورد برنامه هسته‌ای ایران ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: «از نظر ما، این تصمیم دولت آمریکا هیچ‌گونه تأثیر عملی در مراودات تجاری ایران با سایر کشورهای جهان ندارد و ماهیتی کاملا سیاسی و تبلیغاتی دارد و معتقدیم با توجه به شرایط سیاسی داخلی آمریکا اتخاذ شده است.»

مرضیه افخم افزود: «ما به تلاش‌های خودمان برای مقابله با تحریم و تأمین نیازهای تجاری و صنعتی کشور با بهره‌گیری از تمامی امکانات و روش‌ها ادامه خواهیم داد و خودمان را ملتزم به تحریم‌های غیرعادلانه و نامشروع وضع‌شده نمی‌کنیم.»

روز شنبه اعلام شد که مجلس سنای آمریکا با اکثریت جمهوری‌خواهان قرار است در ماه ژانویه تحریم‌های جدید علیه ایران را به رأی بگذارد. این تحریم‌ها در پیوند با برنامه هسته‌ای ایران خواهد بود.

دور بعدی مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵، شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان در روز ۱۵ ژانویه / ۲۵ دی‌ماه در سطح معاونان در ژنو برگزار خواهد شد.

Share