Share

نخستین قسط از مرحله سوم توافق ژنو در آزاد سازی سرمایه‌های بلوکه شده ایران، با یک هفته تاخیر از منابع بانک مرکزی در کره جنوبی به حساب این بانک در عمان منتقل شد.

Iran Blocked money

روابط عمومی بانک مرکزی ایران از واریز اولین قسط از اقساط ۴۹۰ میلیون دلاری سرمایه‌های این کشور بر اساس توافق سوم آذر با گروه ۵+۱ خبر داد.

در این توافق، قرار شده مبلغ ۴/۹میلیارد دلار از سرمایه‌های بلوکه شده ایران در بانک‌های خارجی در ده قسط و تا ۱۰ تیر سال ۱۳۹۴ پرداخت شوند.

این پرداخت، به جای سوم دی، روز دهم دی و با یک هفته تاخیر انجام شده است. یک روز پیش‌تر، ولی‌الله سیف، مدیرکل بانک مرکزی، به خبرگزاری «تسنیم» گفته بود که به دلایل خاص از جمله برخی تبادلات ارزی به نفع این بانک، ترجیح داده است که واریز این مبلغ با تاخیر انجام شود.

سیف توضیح دیگری در مورد «دلایل خاص» نداده اما منافع مورد نظر او می‌توانند معطوف به نوسان‌های بهای نفت و تاثیر متقابل و معکوس آن بر نرخ برابری ارزها باشند.

مدیرکل بانک مرکزی ایران تاکید کرده که روال دریافت ماهانه ۷۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های بلوکه شدن ایران نیز بدون مشکل در حال انجام است.

ایران در مجموع ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه و در‌آمد ارزی بلوکه شده دارد. بخش اعظم این پول، درآمدهای ناشی از فروش نفت ایران هستند که واریز آنها به بانک‌ها و حساب‌های دولت ایران به خاطر تحریم‌های مالی و بانکی، میسر نیستند.

پرداخت۴۹۰ میلیون دلار دیگر از حساب‌های مسدود شده ایران، در چارچوب توافق ژنو صورت می‌گیرد و سومین مرحله آزادسازی سرمایه‌های بانکی این کشور است. در اولین و دومین مرحله، ۷ میلیارد دلار از منابع مالی ایران در خارج از کشور پرداخت شده‌اند.

مذاکرات اتمی ایران و گروه ۱+۵ در سوم آذر به تمدید هفت ماهه گفت‌‌وگوها انجامید. تیم مذاکره‌کننده ایرانی در گفت‌وگوهای مقدماتی و نهایی تلاش خود را روی لغو تحریم‌ها متمرکز کرده بود، با این همه آزادسازی بخشی از در‌امدهای بلوکه شده این کشور در توافق وین، دستاوردی مهم ارزیابی شد.

بودجه سال ۹۴ ایران به دلیل سقوط بهای نفت و افت درآمدهای ارزی و نفتی به صورت انقباضی بسته شده است. ادامه تحریم‌ها و بی‌نتیجه ماندن مذاکرات اتمی پس از مهلت تمدید، می‌تواند برون رفت از رکود اقتصادی و تامین اعتبارات پیش‌بینی شده برای منابع بودجه را ناممکن سازد.

Share