Share

ابراهیم رئیسی، دادستان کل کشور خبر داده که شورای عالی امنیت ملی ایران برنامه‌ای برای رفع حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد از چهره‌های شاخص معترضان به نتایج انتخابات سال ۸۸ ندارد.

از چپ به راست: ابراهیم رئیسی، آملی لاریجانی، محسنی اژه‌ای و مصطفی پورمحمدی

از چپ به راست: ابراهیم رئیسی، آملی لاریجانی، محسنی اژه‌ای و مصطفی پورمحمدی

خبرگزاری مهر شامگاه چهارشنبه ۱۰ دی گزارش داد که رئیسی در جمع دانشجویان دانشگاه امام صادق گفته است: «هر زمان مصلحت نظام ایجاب کند، قوه قضائیه به جرایم سران فتنه رسیدگی می‌کند و کیفر آن‌ها را مشخص خواهد کرد.»

مقامات حکومتی ایران از حوادث پس از انتخابات سال ۸۸ به عنوان «فتنه» و از موسوی، کروبی به عنوان «سران فتنه» نام می‌برند.

ابراهیم رئیسی در خصوص تصمیم شورای عالی امنیت ملی برای حصر رهبران مخالفان گفت: «اقدامات آن‌ها در این شورا مطرح و تصمیماتی گرفته شد و مصوب شد که این آقایان در حبس خانگی قرار گیرند تا ارتباطات‌شان با بیرون قطع شود.»

بیشتر بخوانید: رئیس قوه‌قضائیه: حصر «سران فتنه» غیر قانونی نیست

موسوی، کروبی و زهرا رهنورد از ۲۵ بهمن ۱۳۸۹، بدون برگزاری دادگاه در حصر خانگی به‌سر می‌برند و تلاش‌ها برای رفع حصر از آن‌ها تاکنون به نتیجه نرسیده است.

به گفته دادستان کل، حصر موسوی و کروبی «حداقل» کاری بوده که انجام شده و «اگر به جرایم‌شان رسیدگی شود، همان کسانی که در این مورد شبهه ایجاد می‌کنند و مطالبه محاکمه آنان را دارند، پشیمان خواهند شد.»

علی مطهری، یکی از نمایندگان مدافع رفع حصر روز چهارشنبه به خبرگزاری آنا گفت که دادگاه رهبران مخالفان «طبق قانون اساسی باید علنی باشد و قاضی آن هم باید عادل و باتجربه باشد به طوری که  این تلقی ایجاد نشود که  حکمش از قبل معلوم است.»

به گفته مطهری «قاضی این دادگاه از میان چند نفری که متهمان حوادث سال ۸۸ را محاکمه کرده‌اند و مشهور به سخت‌گیری هستند نباشد. در عین حال طرف‌های دیگر ماجرا مانند آقای احمدی‌نژاد و نهادهایی که دخالت داشته‌اند نیز باید به طور همزمان محاکمه شوند.»

این نماینده مجلس  از شورای عالی امنیت ملی ایران خواسته است تا مصوبه خود در خصوص حصر خانگی موسوی، کروبی و رهنورد را لغو کند.

این حصر تا کنون نزدیک به چهارسال به‌درازا کشیده‌ است.

این درحالی است که میرحسین موسوی در آخرین اظهارنظر خود از حصر خانگی، بار دیگر برای حضور در دادگاه و «بازگوکردن حقایق» اعلام آمادگی کرده‌ است. موسوی اتهام‌زنی‌ها را ناشی از بی‌تقوایی و ضعف بهتان‌زنندگان دانست.

Share