Share

مهناز افشار بازیگر شناخته‌شده فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی در نامه سرگشاده‌ای که در صفحه فیسبوکش منتشر  کرده، از فیلم‌های راه‌نیافته به جشنواره فیلم فجر یاد کرد. او در پرتو یک منازعه حقوقی از «حق‌کشی» در سینمای ایران پرده برداشت.

مهناز افشار، بازیگر سرشناس سینمای ایران (عکس از فیسبوک این هنرمند)

مهناز افشار، بازیگر سرشناس سینمای ایران (عکس از فیسبوک این هنرمند)

به گفته مهناز افشار فیلم‌های «استراحت مطلق» ساخته عبدالرضا کاهانی، «مادر قلب اتمی» (با بازی ترانه علیدوستی و محمدرضا گلزار و به کارگردانی علی احمدزاده)، «خنده‌های آتوسا» (با بازی باران کوثری و محمدرضا فروتن و به کارگردانی علیرضا فرید)، «دلتا ایکس» ساخته علیرضا امینی، «۳۶۰ درجه» نخستین فیلم سینمایی سام قریبیان، «دلم می‌خواد» ساخته بهمن فرمان‌آرا و «نهنگ عنبر» به کارگردانی سام مقدم از جشنواره فیلم فجر حذف شده‌اند. همه این فیلم‌ها به سینمای اجتماعی ایران تعلق دارند.

برخی از این فیلم‌ها، برای مثال «استراحت مطلق» تازه‌ترین فیلم عبدالرضا کاهانی از واهمه برخی حاشیه‌سازی‌ها و برانگیختن حساسیت‌ها در یک سکوت رسانه‌ای تولید شده‌اند.

مهناز افشار می‌نویسد ابتدا قرار بوده یکی از نقش‌های اصلی فیلم «مرگ ماهی» ساخته روح‌الله حجازی را ایفا کند. ظاهراً کارگردان بدون اطلاع مهناز افشار قرارداد او را فسخ می‌کند و با دیگری قرارداد می‌بندد و فیلم را به پایان می‌رساند.

مهناز افشار می‌نویسد: «جهت حفظ حرمت و آرامش پبش از نگاشتن این خطوط همه راه‌های ابتدا دوستانه و سپس قانونی را پیمودم. اما متوجه شدم علی‌رغم آنکه از کارگردان شکایتی شده است، پیش از رسیدگی به شکایت و حل اختلاف قانونی، این فیلم در بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر انتخاب شده. آیا این همان “رقابت آزاد” در عرصه فرهنگ و هنر است؟»

در فیلم «مرگ ماهی» نیکی کریمی و علی مصفا بازی می‌کنند. داستان فیلم هم درباره آخرین فرصت‌ها قبل از مردن و تلاش برای زنده ماندن است. «مرگ ماهی» هم می‌بایست بیان تمثیلی این مفهوم باشد.

مهناز افشار به توقف اکران فیلم «خانه پدری» ساخته کیانوش عیاری و «عصبانی نیستم» ساخته رضا درمیشیان هم اشاره می‌کند. می‌گوید: «در نگاه اول شاید موضوع کمی شخصی به نظر برسد، اما در نگاهی فرا‌تر شکایت بنده در راستای حفظ حرمت و احترام بازیگران سینما بوده و تلاشی در جهت ایجاد امنیت شغلی استعداد‌های آینده این عرصه. بله، من شکایت کردم و عزم کردم از حق خود دفاع کنم چرا که احساس می‌کنم این حق همه هم‌صنف‌های من است.»

مجید مجیدی ریاست هیأت داوران این دوره از جشنواره فیلم فجر را به عهده دارد. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فیلم «محمد» او در بخش خارج از مسابقه به نمایش گذاشته می‌شود.

مسعود جعفری جوزانی با «ایران برگر»، علیرضا رئیسیان با «دوران عاشقی»، ابوالحسن داودی با «رخ دیوانه» و عبدالحسن برزیده با «مزارشریف»، کمال تبریزی با «طعم شیرین خیال»، فرزاد موتمن با «خداحافظی طولانی» و بهروز افخمی با «روباه» در این دوره از جشنواره فیلم فجر حضور دارند.

نیکی کریمی هم با فیلم «شیفت شب» تنها فیلمساز زن حاضر در بخش سودای سیمرغ است.

Share