Share

سازمان هواشناسی اندونزی یکشنبه چهارم ژانویه/ ۱۴ دی‌ماه، اعلام کرد به احتمال زیاد بدی آب و هوا «عامل اصلی» یخ‌زدگی موتور و سپس سقوط پرواز ۸۵۰۱ ایرآسیا بوده است.

air-asia

تیم های جستجو شامل چندین کشور از جمله روسیه و ایالات متحده هستند که تعداد آن‌ها به ۳۱ کشور می‌رسد

بنابر داده‌های رسیده از آخرین ارتباط هواپیما «ایر آسیا» و بر پایه گزارش خبرگزاری فرانسه،  آب و هوای نامساعد و در پی آن یخ‌زدگی موتورهای هواپیما را می‌توان عامل اصلی این سقوط دانست.

هواپیمای ایر آسیا با ۱۶۲ سرنشین در مسیر هوایی از شهر سورابایای اندونزی به سنگاپور، یکشنبه هفتم دی/ ۲۸ دسامبر از صفحه رادارهای هوایی محو شد.

پرواز QZ۸۵۰۱ ایرآسیا، حامل ۱۵۵ اندونزیایی، سه شهروند کره جنوبی و شهروندان سنگاپوری، مالزیایی و بریتانیایی بود. امدادگران هنوز درپی یافتن جعبه‌ی سیاه داده‌های پرواز برای یافتن علت اصلی این حادثه هستند.

تیم های جستجو شامل چندین کشور از جمله روسیه و ایالات متحده می‌شوند که از یکشنبه ۴ ژانویه تعدادشان به ۳۱ کشور می‌رسد.

روز شنبه ۳ ژانویه، مقامات اندونزی اعلام کردند که چهار قطعه بزرگ بدنه هواپیمای ایرآسیا را در کف دریای جاوه یافته‌اند ولی ادامه جستجو به علت وضع بد دریا فعلاٌ متوقف شده است.

پس از یک هفته جست‌وجو، به غیر از چند قطعه کوچک شناور بر آب و چند چمدان، اجساد ۴۰ نفر از مسافران از آب‌های دریای جاوه بیرون کشیده شدند. به عنوان بخشی از تحقیقات در مورد سقوط، برخی از اجساد کالبدشکافی شدند.

گزارش‌های اولیه‌ سایت رسمی سازمان هواشناسی اندونزی نشان می‌دهد که بدی آب و هوا و وجود ابرهای طوفان‌زا دلیل اصلی فاجعه و عامل انحراف هواپیما بوده است.

پرواز در برنامه زمانی غیر مجاز

سا تیاوان،‌ خلبان اندونزیایی که بخشی از گروه امداد درمنطقه را رهبری می‌کند، در کانال تلویزیون محلی Metro TV گفت که صبح یکشنبه سه جسد شناور در دریا مشاهده شده‌اند.

اندونزی وعده داده که تخلفات هواپیمایی «ایر آسیا» را بررسی کند. گفته می‌شود  هواپیما در زمانی سقوط کرده که در بیک رنامه‌ زمانی غیرمجاز در حال پرواز بوده است.

درحال حاضر  فعالیت شرکت هواپیمایی ایرآسیا از مسیر سورابایا به سنگاپور به حالت تعلیق درآمده است.

این در حالی است که سازمان هواپیمایی کشور سنگاپور گفت برای این خط هوایی در روز یکشنبه (روز سانحه) مجوز پرواز صادر کرده است.

هنوز مشخص نیست که این خط هوایی، که بخشی از خطوط هواپیمایی ایرآسیای مالزی است چگونه بدون اخذ مجوز لازم از نقطه‌ی شروع قادر به پرواز بوده است. مسئولان این شرکت هوایی به این بسنده کرده‌اند که بگویند پرواز با «همکاری کامل» دولت صورت گرفته است.

Share