Share

در حالی که طرح بیمه همگانی ایرانیان قرار است به زودی آغاز شود، کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اعلام کرده حوزه سلامت در سال آینده با کسری بودجه ۲۰ هزار میلیارد تومانی رو به روست.

hospital

طرح بیمه همگانی، حوزه سلامت را با کسری بودجه ۲۰ هزار میلیارد تومانی رو به رو می‌کند

محمدحسین قربانی، سخنگوی این کمیسیون، می‌گوید اگر قرار باشد بیمه‌های همگانی همه آحاد مردم را تحت پوشش بیمه قرار دهد به اعتبارات ویژه‌ای نیاز است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، این نماینده مجلس تصریح کرد با افزایش تعرفه‌ها حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه در حوزه بهداشت و درمان در سال۱۳۹۴ به وجود خواهد آمد. اما او تأکید کرد نمایندگان مجلس تلاش می‌کنند تا این کسری بودجه جبران شود.

به گفته سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، بررسی بودجه سال ۱۳۹۴ در حوزه بهداشت و درمان و پیشنهادات واصله در این باره از روز یکشنبه  ۱۴ دی ماه در دستور کار کمیسیون بهداشت و درمان مجلس قرار گرفته است.

بیمه همگانی قرار است شامل حال تمام افرادی شود که که پوشش بیمه سلامت یا بیمه درمان ندارند. به گفته ستاد اجرایی بیمه سلامت همگانی، این بیمه هیچ تفاوتی با سایر بیمه‌های تحت پوشش سازمان بیمه سلامت ایران ندارد و هرآنچه در تعهد بیمه سلامت برای خدمات بستری و خدمات سرپایی باشد در این بسته نیز مورد تعهد است.

ثبت نام اولیه برای برخوردار شدن از این بیمه از ۳۱ اردیبهشت ماه آغاز شده است.

بیشتر بخوانید: آغاز ثبت نام برای بیمه همگانی ایرانیان

تخمین زده می‌شود که ۱۲تا ۱۳‌میلیون‌ نفر فاقد خدمات بیمه پایه سلامت باشند و در گام نخست پنج تا شش‌ میلیون‌ نفر تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند. با این حال هنوز منابع تأمین بودجه این طرح بزرگ به درستی مشخص نشده است.

در حالی که اجرای طرح بیمه همگانی در داخل ایران به گفته کمیسیون بهداشت و درمان مجلس می‌تواند کسری بودجه ۲۰ هزار میلیارد تومانی به همراه داشته باشد، دولت روحانی اعلام کرده که قصد دارد بیش از دو میلیونی ایرانی مهاجر و تبعیدی را نیز بیمه کند.

به گفته سازمان تأمین اجتماعی دولت در بخشنامه‌ای به همه شعبه‌های سازمان تأمین اجتماعی اطلاع داده که از این پس ایرانیانی که در خارج از ایران زندگی می‌کنند با داشتن حداقل ۱۸ سال و حداکثر ۵۰ سال برای زنان و مردان می‌توانند تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

بیشتر بخوانید: طرح «بیمه کردن دو میلیون ایرانی خارج از کشور»

 

Share