Share

قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه پاسداران امروز دوشنبه ۱۵ دی‌ماه از دستگیری اعضای یک گروه در جنوب شرق ایران که آن را «تیم تروریستی» معرفی کرده، خبر داد. خبرهای متفاوتی از تعداد دستگیرشدگان منتشر شده است.

نماینده زاهدان تعداد دستگیرشدگان را ۹ نفر و فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان ۱۲ نفر اعلام کرده‌اند.

نماینده زاهدان تعداد دستگیرشدگان را ۹ نفر و فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان این تعداد را ۱۲ نفر اعلام کرده‌اند.

به گزارش سپاه‌نیوز، قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه گفته است که این تیم در گذشته در چندین اقدام «تعدادی معلم و نیروهای بسیجی را در منطقه جنوب شرق کشور» ترور کرده است.

قرارگاه قدس سپاه، اطلاعات بیشتر را به بعد موکول کرده اما حسین‌علی شهریاری، نماینده زاهدان به خبرگزاری تسنیم گفته است ۹ نفر در این عملیات دستگیر شده‌اند.

شهریاری همچنین افزوده است این گروه اقدام به ترور دو تن از شهروندان در منطقه «سرباز» استان سیستان و بلوچستان کرده بودند.

روز پنج‌شنبه ۱۱ دی‌ماه جاری، در ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه در روستای نصیرآباد شهرستان سرباز سیستان و بلوچستان دو موتورسوار به سوی یک بسیجی سنی به نام ادهم صبوری و عیسی شهرکی‌زاد، معلم بومی، شلیک کرده و آن‌ها را کشتند.

حسین‌علی شهریاری با بیان این‌که یک نفر از این افراد همچنان متواری است افزود این افراد هیچ ارتباطی با گروه جیش العدل که چندین بار در سیستان و بلوچستان علیه نیروهای دولتی ایران اقدام نظامی انجام داده‌اند، ندارند.

بیشتر بخوانید: کشته شدن سه نفر از نیروهای سپاه در سیستان و بلوچستان

در  همین حال حسین رحیمی، فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان، روز دوشنبه به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) گفت ۱۲ نفر در این عملیات که به‌گفته وی توسط گروه‌های تخصصی پلیس آگاهی، اطلاعات و پلیس مبارزه با مواد مخدر سیستان و بلوچستان با همکاری یگان‌های عملیاتی شهرستان سرباز انجام شده، دستگیر شده‌اند.

حسین رحیمی همچنین گفت این عملیات از سه روز پیش آغاز شده است.

عصر روز یکشنبه ۷ دی‌ماه نیز افراد مسلح با کمین در مسیر عبور خودروی سپاه پاسداران سه نفر از نیروهای سپاه را کشته و به داخل خاک پاکستان گریختند.

در سال‌های اخیر مناطق جنوب شرقی ایران که در آن استان سیستان و بلوچستان قرار دارد و هم‌مرز با پاکستان است، شاهد رویدادهای خشونت‌باری بوده و مسئولیت برخی از ترورها، انفجار‌ها و عملیات نظامی را گروه‌هایی چون جندالله و جیش‌العدل به عهده گرفته‌اند.

جندالله و جیش‌العدل خود را مدافع حقوق ملی و مذهبی قوم بلوچ و اهل سنت در استان سیستان و بلوچستان اعلام کردند.

Share