Share

آمار سازمان ثبت احوال ایران نشان می‌دهد که سالانه نزدیک به دو هزار نوزاد از مادرانی که کمتر از ۱۵ سال سن دارند، متولد می‌شوند.

طی ۹ ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۲ بیش از ۳۰ هزار دختر که کمتر از ۱۵ سال سن داشته‌اند، ازدواج کرده‌اند.

طی ۹ ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۲ بیش از ۳۰ هزار دختر که کمتر از ۱۵ سال سن داشته‌اند، ازدواج کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، تنها در ۹ ماهه نخست امسال یک هزار و ۲۷۷ نوزاد از مادران زیر ۱۵ سال متولد شده‌اند.

شمار نوزادانی که در سال گذشته از مادران زیر ۱۵ سال متولد شده‌اند نیز یک هزار و ۷۲۷ مورد بوده است.

استان‌ سیستان و بلوچستان با ۴۶۲ مورد ولادت از مادران زیر ۱۵ سال دارای بیشترین آمار و استان خراسان جنوبی با ثبت سه مورد دارای کمترین آمار بوده است.

پس از سیستان و بلوچستان، استان‌های خراسان رضوی و خوزستان با  ۱۵۸ مورد، آذربایجان شرقی با ۹۹ مورد،  آذربایجان غربی با ۹۰ مورد و کرمان با ۸۷ مورد به ترتیب بیشترین آمار تولد نوزادان از مادران کم سن را در ۹ ماهه نخست امسال به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین آمار تولد نوزادان از مادران زیر ۱۵ سال طی ۹ ماهه نخست امسال در استان‌های اردبیل ۶۹ مورد، البرز ۲۰  مورد، بوشهر ۲۰ مورد، تهران ۴۶ مورد، چهارمحال بختیاری ۱۴ مورد، خراسان شمالی ۵۱ مورد، زنجان ۲۹ مورد، فارس ۲۷ مورد، قزوین ۲۲ مورد، کردستان ۲۵ مورد، کرمانشاه ۲۴ مورد، گلستان ۴۲  مورد، گیلان ۲۶ مورد، لرستان ۵۶ مورد، مازندران ۳۵ مورد، مرکزی ۱۴ مورد، هرمزگان ۵۷ مورد، همدان ۴۲ مورد و استان یزد نیز ۱۶ مورد گزارش شده است.

ازدواج در سنین پایین و پیامدهای آن

غلامرضا علیزاده، جامعه‌شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران می‌گوید درصد بالایی از ازدواج‌های دختران که در سنین پایین انجام می‌شود «به دلیل فقر اقتصادی و برخی نیز به علت خرده فرهنگ‌هایی است که در جامعه وجود دارد و ربطی به مشکلات مالی ندارد.»

وی می‌افزاید:‌ «ازدواج در سنین پایین یک سری عوارض و پیامدهای منفی دارد به‌طوری که از نظر آمادگی‌های جسمی و روانی هنوز فرد کودک بوده و آمادگی این‌که بتواند وارد مسئولیت بزرگ خانوادگی به‌عنوان همسر و مادر شود را ندارد. به همین دلیل ازدواج در سن زیر ۱۵ سال می‌تواند به فرد آسیب‌هایی از لحاظ روحی، روانی، عصبی و اجتماعی و همچنین فرهنگی وارد کند و طبیعتاً فرد نمی‌تواند از عهده نقشی که باید ایفا کند، برآید.»

به‌گفته این استاد دانشگاه «مادر شدن در سن کم، باعث بروز بیماری‌های روان‌شناختی در فرد شده و سلامت جسمی، اجتماعی و روانی وی به خطر می‌افتد و در نتیجه نقش واقعی خود را نمی‌تواند ایفا کرده و احساس پشیمانی می‌کند.»

آمارهای سازمان ثبت احوال ایران نشان می‌دهد که طی ۹ ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۲ بیش از ۳۰ هزار دختر که کمتر از ۱۵ سال سن داشته‌اند، ازدواج کرده‌اند.

بر پایه قوانین ایران، سن ازدواج برای دختران ۱۳ سال و برای پسران ۱۵ سال است، اما پدر و یا جد پدری می‌توانند دختران کمتر از این سن را نیز با اجازه دادگاه بر سر سفره عقد بنشانند.

بالا بردن سن ازدواج زنان در قوانین ایران یکی از خواسته‌های فعالان حقوق زنان در این کشور است.

بنا به آمار ارائه شده از سوی صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، عوارض ناشی از بارداری و زایمان یکی از مهم‌ترین علل مرگ دختران در سنین ۱۵ تا ۱۹ سال در سطح جهان است و سالانه منجر به ۷۰ هزار مرگ می‌شود.

Share