Share

در پی حمله مسلحانه به نشریه «شارلی ابدو»، مارین لو پن، رهبر حزب راستگرای جبهه ملی فرانسه از «جنگ علیه بنیادگرایی» سخن گفت و خواهان همه‌پرسی در مورد حکم اعدام شد.

مارین لو پن: اسلامگرایان در این کشور اعلام جنگ کرده‌اند

مارین لو پن: اسلامگرایان در این کشور اعلام جنگ کرده‌اند

مارین لو پن روز پنج‌شنبه ۸ ژانویه / ۱۸ دی  در توئیتر خود درباره همه‌پرسی در مورد حکم اعدام نوشت: «من شخصاً فکر می‌کنم که این امکان باید وجود داشته باشد.»

لو پن همچنین در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «فرانس ۲» از «جنگ علیه بنیادگرایی» در فرانسه سخن گفت و افزود اسلامگرایان در این کشور اعلام جنگ کرده‌اند.

در حمله روز چهارشنبه به دفتر مجله هفتگی «شارلی ابدو» ۱۲ نفر، از جمله چهار کاریکاتوریست نامدار فرانسه، شارب، کابو، ویلنوسکی و تینوس، کشته و ۱۱ نفر زخمی شدند. چهار تن از زخمی‌شدگان در خطر مرگ قرار دارند. فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه از این حمله به‌عنوان یک اقدام تروریستی یاد کرد و در فرانسه عزای ملی اعلام کرد.

مارین لو پن می‌خواهد در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷ کاندیدا شود. او پیش از این در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ نیز کاندیدا شده بود و در آن دوره ۱۷/۹ درصد آرا را به‌دست آورد. در انتخابات اروپا در ماه مه، جبهه ملی فرانسه حدود ۲۵ درصد آرا را کسب کرد و برای نخستین بار در فرانسه قوی‌ترین حزب شد.

مارین لو پن سعی دارد چهره معتدل‌تری به حزب خود بدهد. پدر او، ژان ماری لو پن که بنیانگذار این حزب است سیاست راستگرایانه تندی را دنبال کرد. او در اوخر ماه نوامبر خواهان اعدام ماکسیم هوشار، فرانسوی اسلامگرا شد. مقامات فرانسوی ماکسیم هوشار را از روی یک ویدئوی متعلق به «دولت اسلامی» (داعش) شناسایی کردند. گفته می‌شود که او در گردن زدن سربازان سوری دست داشت. دو ماه پیش دادستانی کل فرانسه او را یکی از عاملان اعدام پیتر کاسیگ، گروگان آمریکایی دانست.

ژان ماری لو پن در یک ویدئو گفت حکم اعدام «راه حل خوبی است». او روشی را پیشنهاد کرد که پیش از این‌ها در تاریخ فرانسه به‌کار برده شده بود: اعدام با گیوتین.

بیشتر بخوانید: ۳۰ سالگی لغو اعدام در فرانسه (گفت‌وگویی با عبدالکریم لاهیجی در چهار سال پیش)

در فرانسه ۳۴ سال پیش حکم اعدام لغو شده است. روبرت بادینتر، وکیل دعاوی، استاد دانشگاه، و رئیس شورای قانون اساسی فرانسه قانون لغو حکم اعدام را روز ۳۰ سپتامبر سال ۱۹۸۱ به تصویب مجلس رساند. تلاش‌های او و فرانسوا میتران، نامزد وقت حزب سوسیالیست فرانسه در انتخابات ریاست جمهوری سرانجام با روی کار آمدن دولت میتران به ثمر رسید و حکم اعدام در فرانسه لغو شد. تا پیش از رئیس‌جمهور شدن میتران مردم فرانسه در نظرسنجی‌ها از حکم اعدام حمایت می‌کردند اما با تلاش‌های دولتی و روشنگری در این زمینه مردم نیز با آن مخالفت کردند.

Share