Share

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، «نگران» انتخابات سال آینده مجلس خبرگان رهبری است. او از افرادی سخن گفته که قصد دارند این مجلس را «قبضه کنند.»

Khobregan

در قانون ایران، کسی که رهبر این کشور به‌صراحت یا به‌طور ضمنی اجتهادش را تأیید کند، از نظر علمی، نیاز به تشخیص شورای نگهبان ندارد

روزنامه اعتماد روز شنبه به نقل از احمد جنتی نوشت:‌ «سال‌هاست که دشمنان چشم دارند رهبری برای این کشور انتخاب شود که مورد تأیید آن‌ها نیز باشد.»

او گفت: «باید به فکر انتخابات خبرگان رهبری باشیم که سال آینده دوره آن به اتمام می‌رسد.»

پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری سال آینده در ایران برگزار خواهد شد.

به گفته جنتی، «دشمن می‌خواهد کسانی وارد این مجلس شوند که در مقابل زیاده‌خواهی‌ها نایستند و برای این هدف شوم برنامه دارد.»

نظارت بر کار رهبر جمهوری اسلامی یکی از وظایف اصلی مجلس خبرگان است و مرجع تشخیص شرایط مورد نظر برای عضویت در مجلس خبرگان، شورای نگهبان ‌است. این در حالی است که در قانون انتخابات مجلس خبرگان آمده است کسانی که رهبر جمهوری اسلامی به‌صراحت یا به‌طور ضمنی، اجتهاد آنان را تأیید کرده باشد، از نظر علمی، نیازی به تشخیص شورای نگهبان نخواهند داشت.

طول هر دوره مجلس خبرگان هشت سال است. این مجلس دارای ۸۶ عضو است که با رأی مردم و از میان «روحانیان» انتخاب می‌شوند.

تعیین آیت‌الله حسین‌علی منتظری به عنوان قائم مقام رهبری در سال ۱۳۶۴ و انتخاب آیت‌الله علی خامنه‌ای به عنوان رهبر جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۶۸ از تصمیمات این مجلس در دوران فعالیت خود بوده ‌است.

ریاست مجلس خبرگان از زمان تأسیس آن در سال ۱۳۶۱ برعهده علی مشکینی بود. پس از مرگ وی در سال ۱۳۸۶، این پست به اکبر هاشمی رفسنجانی رسید و در سال ۱۳۸۹، محمدرضا مهدوی کنی جانشین او شد.

مهدوی کنی در تاریخ ۱۴ خرداد سال ۹۳ در پی حمله قلبی به کما رفت و با درگذشت او در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۹۳، این مجلس بدون رئیس مانده است.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت گفته احتمال دارد برای پست ریاست مجلس خبرگان رهبری کاندیدا شود.

از آیت‌الله محمود هاشمی شاهرودی، رئیس پیشین قوه قضائیه ایران به‌عنوان یکی دیگر از گزینه‌های کاندیداتوری ریاست خبرگان نام برده می‌شود. انتخابات هیأت رئیسه مجلس خبرگان در اسفندماه امسال برگزار خواهد شد.

Share