Share

حساب کاربری ارتش آمریکا در شبکه‌های اجتماعی توئیتر و یوتیوب توسط کسانی که خود را گروه «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) معرفی کرده‌اند، هک شد.

centcom_isis hack

حساب فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا با نام کاربری CentCom، شب دوشنبه ۱۲ ژانویه (۲۲ دی ماه) در توئیتر و فیس‌بوک هک شد. هکرها روی این صفحه‌ها نوشتند که این حساب‌ها «توسط دولت اسلامی عراق و شام هک شده است».

هکرهای هوادار گروه «دولت اسلامی» سپس به مدت ۳۵ دقیقه پیام‌های تهدیدآمیز خود را برای مخاطبان این صفحات به زبان انگلیسی منتشر کردند. از جمله نوشتند: «سربازان آمریکایی، منتظر باشید، ما داریم می‌آییم».

هکرها  آواتار تصویری حساب CentCom را هم به طرح گرافیکی از یک سرباز چفیه به سر، نمادهای جهادی و الله اکبر لوگوی داعش تغییر دادند که روی این آواتار پوسترمانند نوشته شده بود: خلیفه سایبری CyberCaliphate

تصاحب حساب‌های کاربری ارتش آمریکای درست در زمانی رخ داد که رییس جمهور آمریکا، باراک اوباما، در حال سخنرانی در مورد امنیت سایبری در برابر کمیسیون فدرال بازرگانی در واشنگتن بود. اوباما در این سخنرانی به نقض‌های سیستم امنیتی آمریکا در خصوص امنیت آنلاین اشاره داشت و تاکید کرد که ایالات متحده در مقابل تهدیدهای سایبری آسیب‌پذیر است.

_80220560_hack2_624

«بسم الله الرحمان الرحیم، خلیفه سایبری، جهاد سایبری خود را ادامه می‌دهد.»

در طول سخنرانی اوباما، هکرها چندین تهدید گرافیکی را در حساب کاربری ارتش آمریکا، منتشر کردند. از جمله نوشتند: «ما همه چیز را در مورد شما، همسران و فرزندانتان می‌دانیم». که این پیام با اطلاعات تصویری حاوی آدرس ژنرال‌های بازنشسته آمریکایی منتشر شد. این گروه سپس ادعا کرد که کامپیوترها و تلفن‌های همراه نیروهای مسلح ایالات متحده را نیز هک کرده‌اند.

توئیتی دیگر که در دوران هک منتشر شد آمریکایی‌ها را «کفار» می‌خواند: «ما به شما کفار رحم نخواهیم کرد. دولت اسلامی عراق و شام ISIS [نام سابق داعش] در حال حاضر اینجا در رایانه‌های شخصی شماست، ما در همه پایگاه‌های نظامی شما هستیم، به اذن الله ما اکنون در فرماندهی مرکزی شما هستیم.»

همچنین هکرها تعدادی تصویر از اسناد نظامی منتشر کردند و مدعی شدند این‌ها اسناد محرمانه فرماندهی مرکزی ارتش آمریکاست.

سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا با اینکه هک شدن حساب‌های کاربری توئیتر و یوتیوبشان را تأیید کرد، اعلام کرد که آسیب در حد هک کردن همین حساب‌ها بوده و هیچ اطلاعات محرمانه و یا حساسی به دست هکرها نیافتاده است. او در مورد هک شدن حساب‌های ارتش گفت: این رخداد خجالت‌آور است اما آسیب امنیتی جدی نیست.

Share