Share

تهمینه میلانی، فیلمساز ایرانی گفته که دادسرای فرهنگ و رسانه او را به اتهام «تبلیغ علیه نظام» احضار کرده است. او می‌گوید این اتهام در رابطه با فیلمنامه «شهرزاد زن هزار و یک شب» است.

تهمینه میلانی ١٢ سال پیش نیز به دلیل ساخت فیلم «نیمه ‌پنهان» بازداشت شد.

تهمینه میلانی ١٢ سال پیش نیز به دلیل ساخت فیلم «نیمه ‌پنهان» بازداشت شد.

میلانی در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد افزوده که این احضاریه او را «شوکه» کرده و انتظار داشته به خاطر فیلمنامه «شهرزاد زن هزار و یک شب» تشویق شود اما به دادگاه احضار شده است.

وی گفت: «در این احضاریه اعلام شده من با این کتاب که توسط انتشارات کتابسرا منتشر شده به تبلیغ علیه نظام پرداخته‌ام.»

میلانی می‌گوید که این کتاب «تمام مراحل قانونی» را برای انتشار طی کرده و در تابستان سال ۹۳ منتشر شده است.

به گفته وی «این فیلمنامه روایت حماسی بانویی را نقل می‌کند که چگونه با درایت، خرد و هنر به مقابله با خشونت و خونریزی می‌پردازد.»

فیلمنامه «شهرزاد» با الهام از داستان «هزار و یک شب» و «تلخون» صمد بهرنگی نوشته شده و پس از سال‌ها، امسال توانست مجوز نشر بگیرد و چاپ شود.

میلانی افزوده که ماجرای احضاریه را با حجت‌الله ایوبی، معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در میان گذاشته و او ضمن «قول پیگیری» گفته مشکلاتی که برای فیلمنامه «شهرزاد» پیش آمده «سوء‌تفاهمی بیش نیست و به‌زودی حل خواهد شد.»

جزییات بازداشت میلانی در سال ۱۳۸۱

تهمینه میلانی ١٢ سال پیش یعنی در سال ۱۳٨١ که روزنامه‌های اصلاح‌طلب یکی پس از دیگری توقیف می‌شدند به دلیل ساخت فیلم «نیمه ‌پنهان» در حالی که این فیلم بر پرده سینماها بود، بازداشت شد.

میلانی در پاسخ به این سئوال که پیش از این نیز او را با اتهاماتی مشابه به دلیل ساخت فیلم «نیمه ‌پنهان» راهی زندان کردند، گفت:‌ «متأسفانه در آن سال من برای فیلمی به زندان افتادم و پنچ سال گرفتار دادگاه‌ها شدم که هم پروانه ساخت داشت و هم پروانه نمایش. آن‌ها مرا به “اقدام علیه امنیت ملی، محاربه با خدا، همکاری با گروه‌های معاند و تشویش اذهان عمومی از طریق آثارهنری” متهم کردند و بعد از دستگیری، چهار روز را در انفرادی و چهار روز را در بند عمومی زندان اوین به‌سر بردم.»

این فیلمساز درباره سرنوشت پرونده سال ۱۳۸۱ گفت: «قاضی آن پرونده بعد از پنج سال اعلام کرد که مدارک کافی برای اتهامات وجود ندارد و من تبرئه شدم.»

فیلم «نیمه ‌پنهان» درباره زنی به نام فرشته است که در آستانه رسیدگی همسرش به پرونده قضایی یک زن محکوم به اعدام، دفترچه خاطراتش را به او می‌دهد.

خسرو در دفتر می‌خواند که فرشته که در سال‌های ۵۸-۵۹ دانشجو بوده، جذب گروه‌های سیاسی چپ شده و به عنوان هوادار فعالیت کرده است.

Share