Share

ایران می‌گوید کاهش قیمت نفت، طرح‌های نفتی این کشور را با مشکل مواجه می‌کند. هم‌زمان گزارش شده که تلاش‌هایی برای بازگرداندن شرکت‌های ژاپنی و کره‌ای به صنعت نفت و گاز ایران در جریان است.

naft2

به گزارش خبرگزاری مهر، اصغر سهیلی‌پور، رئیس کمیته سرمایه‌گذاری شرکت گاز با تأیید مذاکرات ایران با سه شرکت نفت و گاز کره جنوبی و ژاپن گفت: «شرکت مهندسی و انرژی میتسوبیشی ژاپن، ال‌جی و سامسونگ کره جنوبی با مجموعه شرکت ملی گاز در حوزه‌های ساخت پالایشگاه و خط انتقال وارد مذاکره شدند.»

به‌گفته وی شماری از شرکت‌های ژاپنی و ایتالیایی «حاضر هستند همکاری با ایران را حتی قبل از لغو کامل تحریم‌ها آغاز کنند.»

شورای امنیت سازمان ملل از سال ۲۰۰۶ در چند دور تحریم‌هایی را علیه ایران برقرار کرده است. این تحریم‌ها به‌طور عمده در بخش نظامی، انرژی، کشتیرانی و هواپیمایی است. آمریکا نیز افزون بر این موارد، تحریم‌های یک‌جانبه‌ای از جمله تحریم‌های بانکی را علیه ایران اعمال کرده است.

تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران سبب کاهش درآمد نفتی این کشور و دشواری مبادلات مالی بین‌المللی شده است.

در همین حال رکن‌الدین جوادی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز در مورد سقوط قیمت جهانی نفت هشدار داده و گفته است: «منابع داخلی شرکت نفت با کاهش قیمت طلای سیاه به نصف کاهش یافته که این موضوع سال آینده تأمین منابع مالی برخی از طرح‌های نفتی را با مشکل روبه‌رو می‌کند.»

سقوط قیمت نفت در بازارهای جهانی به بشکه‌ای زیر ۵۰ دلار، دولت ایران را با چشم‌انداز کسری بودجه شدید روبه‌رو کرده است.

بیشتر بخوانید: «دولت با خطر کسری بودجه شدید روبه‌روست»

کاهش جهانی قیمت نفت در پی آن صورت گرفت که عربستان سعودی اعلام کرد قیمت نفت صادراتی خود به آمریکا را کاهش می‌دهد تا با افزایش تولید نفت در آمریکا رقابت کند. همچنین افزایش عرضه در بازار نفت یکی از دلایل اصلی کاهش قیمت نفت در هفته‌های اخیر بوده است. آمریکا در طول سال گذشته بیش از تقاضای بازار جهانی نفت تولید کرده است.

شرکت ملی نفت ایران معتقد است که باید بودجه بر اساس نفت ۷۰ دلاری را معیار بودجه سال آینده در نظر گرفت. چنین کاهش شدیدی، تأثیر بسیار زیادی روی اقتصاد ایران برجای می‌گذارد.

ایران می‌گوید قصد دارد یک سیاست پولی انقباضی را برای سال آینده اعمال کند و در کنار افزایش درآمدهای مالیاتی برای جبران تأثیرهای کاهش قیمت نفت، پروژه‌ها را برپایه میزان بهره‌وری اجرا کند.

Share