Share

معاون قضایی دادستان کل کشور در امور فضای مجازی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس اعلام کرده که علیه «خبر آنلاین» اعلام جرم شده است.

عبدالصمد خرم‌آبادی، تصمیم هیأت نظارت بر مطبوعات در مورد پایگاه اطلاع رسانی خبر آنلاین را بسیار ضعیف دانسته و اعلام کرده: «دستگاه قضایی اجازه نخواهد داد که فضای مجازی به جولانگاهی برای نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی علیه نهادهای کشور تبدیل شود.»

notfound!

خبرآنلاین مطلب «رمزگشایی از فساد ابوذر و سلمان‌ها» را از سایت خود خذف کرد

به گفته او اکنون پس از کسب موافقت دادستان کل کشور، علیه خبر آنلاین به اتهام تشویش اذهان عمومی اعلام جرم شده است و با توجه به این اعلام جرم، دادسرای عمومی انقلاب تهران به پرونده این سایت رسیدگی خواهد کرد.

موضوع این شکایت، مطلبی است که خبرآنلاین هفته پیش از حمیدرضا شاه محمدی با عنوان «رمزگشایی از فساد ابوذر و سلمان‌ها در کلام رئیس جمهور» منتشر کرد. نویسنده در این مطلب به سخنان حسن روحانی پرداخته بود که به انتقاد از سپاه پاسداران تعبیر شد.

روز گذشته، هیئت نظارت بر مطبوعات انتشار این مطلب را «تضعیف نیروهای مسلح» توصیف کرد و به خبرآنلاین درباره آن تذکر داد اما اکنون به نظر می‌رسد که دادستانی کشور این تذکر را کافی ندانسته است.

خبرگزاری فارس که از روز گذشته سلسه مطالبی درباره این حکم هیئت نظارت بر مطبوعات منتشر می‌کند، گفت‌وگویی با مدیر انتشارات سروش منتشر کرده و در آن از قول مهدی فضائلی آمده است: «نوع مواجهه هیأت نظارت بر مطبوعات با روزنامه وطن امروز و خبر‌‌‌آنلاین این ابهام را ایجاد کرده است که برخورد لازم با این سایت صورت نگرفته است چرا که مطلب سایت خبر آنلاین مسئله‌دار بوده است.»

در این گفت‌وگو تأکید شده که هیأت نظارت بر مطبوعات باید به نحوی رفتار کند که علاوه بر اینکه حساسیت‌ها نسبت به اجرای قانون و دفاع از ارزش‌‌های کشور محرز شود، بی‌طرفی این هیأت نیز مشخص شود.

منصور حقیقیت، یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی هم در گفت‌وگو با این خبرگزاری گفته که هر رسانه‌ای که از چارچوب‌ها پای خود را فراتر بگذارد قطعاً باید با آن برخورد شود.

بیم از دخالت سپاه در انتخاب رهبر

shahmohammadi

تصویری که از حمیدرضا شاه محمدی منتشر شده است

حمیدرضا شاه‌محمدی در نوشته خود در سایت خبرآنلاین، با اشاره به مداخله سپاه در امور اقتصادی، امنیتی، سیاسی و رسانه‌ای، هشدار داده بود که ممکن است سپاه در «انتخابات خبرگان و انتخاب رهبری آینده» هم دخالت کند: «حالا دیگر این نهاد نظامی نه تنها نقش خود را در صحنه سیاست کتمان نمی‌کند بلکه با داشتن خبرگزاری و سایت‌های خبری و روزنامه و بخش‌های مهمی از رسانه‌های عمومی… به یک کنشگر اصلی در صحنه سیاست و انتخابات مجلس، ریاست جمهوری و شوراهای شهر تبدیل شده است. و بیم آن می‌رود که در انتخابات مجلس خبرگان و انتخاب رهبری آینده نیز احساس وظیفه و تکلیف شرعی نماید. اینجاست که نه تنها اصلاح طلبان، بلکه نمایندگان اصولگرای شاخصی چون احمد توکلی نیز احساس خطر می‌کنند.»

شاه‌محمدی همچنین عادت کردن فرماندهان نظامی به زندگی مرفه و پر زرق و برق را زمینه‌ساز ضعف آنها در مقابله با خطرات نظامی دانسته بود: «آیا قادر خواهیم بود آنها را از پشت فرمان ماشین‌های گرم و نرم پیاده و به داخل تانک و نفربرهای تنگ و خشن هدایت کنیم؟ و آیا نهادی که وظیفه اصلیش حفاظت از این آب و خاک در روزهای سخت بوده است تحت شرایط جنگی و تجاوز خارجی همچنان کارایی گذشته را خواهد داشت؟ و یا همانند ارتش عراق در مقابل یک گروه نورس کشور را تحویل اجانب خواهد داد؟»

به دنبال انتشار این مطلب، سایت خبرآنلاین ضمن عذرخواهی اعلام کرد که این مطلب در بخش وبلاگ‌های این سایت منتشر شده خود نویسندگان آن را اداره می‌کنند و پیش از انتشار از سوی مسئولان سایت کنترل نمی‌شود.

 

 

Share