Share

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز گذشته میزبان محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در آنکارا بود. او در کاخ نوبنیاد آکسرای محمود عباس را به حضور پذیرفت. اردوغان در حالی با مهمان فلسطینی‌اش دست می‌داد که ۱۶ بازیگر ترک به شمایل سربازان دوران سلجوقی و دوران عثمانی با زره‌پوش و نیزه و شمشیر پشت سر او ایستاده بودند.

استقبال اردوغان از محمود عباس در آکسرای با سربازان سلجوقی و گورکانی

استقبال اردوغان از محمود عباس در آکسرای با سربازان سلجوقی و گورکانی

کاربران شبکه‌های اجتماعی از صبح امروز این تصاویر را با تفسیرهایی طنزآمیز به اشتراک می‌گذارند.

منابع رسمی در ترکیه گفته‌اند که این ۱۶ سرباز نمادی از ۱۶ حکومت مهم در تاریخ ترک‌تباران هستند که از امپراتوری هون‌ها در سده دوم قبل از میلاد تا حکومت‌های سلجوقیان و گورکانیان و در ‌‌‌‌نهایت امپراتوری عثمانی را شامل می‌شود.

این نخستین بار نیست که رییس جمهور ترکیه، محمود عباس را غافلگیر می‌کند. در تابستان ۲۰۱۴ هم در سفری که محمود عباس به ترکیه انجام داد، به دستور اردوغان عده‌ای از بازیگران با لباس‌های نامتعارف در پیش‌زمینه عکس جمعی رییس جمهور ترکیه با رییس تشکیلات خودگران فلسطین حضور پیدا کردند. این‌بار اما این تصاویر در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بازتاب متفاوتی دارد.

روزنامه حریت نوشت: «آکسرای، کاخ تازه ریاست جمهوری این امکان را فراهم کرده که مهمانان خارجی و مقامات بلندپایه کشورهای دیگر که از ترکیه دیدن می‌کنند، مثل کودکانی که به دیزنی لند می‌روند، شگفت‌زده شوند.»

کاخ سفید اردوغان یا «آکسرای» در آبان‌ماه افتتاح شد. این کاخ به سبک معماری سلجوقی در زمینی به مساحت ۴۰ هزار متر مربع ساخته شده و ۲۱۰ هزار متر مربع زیربنا دارد و به این ترتیب از کاخ باکینگهام در لندن، کاخ الیزه در پاریس و کاخ سفید در واشنگتن وسیع‌تر است.

بیشتر بخوانید:کاخ سفید اردوغان و آرزوی احیای امپراطوری سلجوقی

بسیاری از کاربران در توئیتر و فیسبوک این عکس‌ها را با عنوان «عباس در سرزمین عجایب» بازنشر کرده‌اند. برخی از کاربران هم بازیگران «جنگ ستارگان» را در تصاویری تحریف شده به جای سربازان سلجوقی بر روی پله‌های کاخ اردوغان قرار داده‌اند. در عکس‌های دیگری اردوغان در میان شخصیت‌های مجموعه «ارباب حلقه‌ها» قرار گرفته است.

حدود ۶۰۰ میلیون دلار برای ساخت «آکسرای» با ۱۱۵۰ اتاق ‌ هزینه شده است. در سال ۲۰۱۱ که سنگ بنای این پروژه جاه‌طلبانه نهاده شد، اردوغان نخست‌وزیر ترکیه بود. اما پس از پیروزی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری، «سرای سفید» تغییر نام داد و یک شبه به کاخ ریاست جمهوری بدل شد. به همین جهت منتقدان اردوغان می‌گویند این کاخ، شکل تجسد یافته قدرت‌طلبی‌های روزافزون و آرزوهای نهان اردوغان است. آن‌ها همچنین اردوغان را متهم می‌کنند که با بزرگ کردن جلوه‌های دوران عثمانی سعی در تضعیف دستاوردهای حکومت سکولار در ترکیه دارد.

Share