Share

ماجرای حفظ یا تخریب خانه ثابت پاسال معروف به «کاخ ورسای ایران» همچنین در پرده ابهام قرار دارد.

در حالی که وزارت راه و شهرسازی از صدور دستور توقف هر گونه عملیات تخریبی در «بزرگترین خانه‌ی تهران» خبر داده است، سازمان میراث فرهنگی می‌گوید کارشناسان این سازمان را به داخل این کاخ راه نمی‌دهند و گروهی از کارگران داخل این خانه مشغول کار هستند.

کاخ ثابت پاسال با مساحت بیش از ۱۱ هزار و ۵۴۳ متر مربع در خیابان جردن در تهران

کاخ ثابت پاسال با مساحت بیش از ۱۱ هزار و ۵۴۳ متر مربع در خیابان جردن در تهران

روز سه شنبه ۲۳ دی ماه، پیروز حناچی، معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی با ارزشمند خواندن این خانه گفت این وزارتخانه از شهرداری تهران خواسته‌ است اگر پروانه‌‎ای برای تخریب این خانه صادر شده است، مستندات خود را به وزارت راه و شهرسازی اعلام کند. او همچنین گفت دستور توقف موقت عملیات در این خانه ارزشمند صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، حناچی گفته است این خانه از آن‌جا که در طول سال‌های پس از انقلاب در اختیار «برخی نهادهای خاص» بوده، سازمان میراث فرهنگی نتوانسته است آن را در فهرست آثار ملی ایران ثبت کند، و از این رو کار حفظ این خانه اکنون دشوار است.

او گرچه اشاره‌ای به نام این نهادها نکرده، اما گفته می‌شود خانه این سرمایه‌دار بزرگ پیش از انقلاب در اختیار برخی نهادهای امنیتی بوده است.

به گفته معاون وزارت راه و شهرسازی، برای دستورات بعدی درباره‌ی خانه «ثابت پاسال» باید منتظر گزارش کارشناسان سازمان میراث فرهنگی ماند.

«ورود میراث فرهنگی به ورسای ایران ممنوع است»

اما در حالی که وزارت راه و شهرسازی همچنان منتظر نتیجه گزارش سازمان میراث فرهنگی است، کارشناسان این سازمان می‌گویند اجازه ورود به این خانه را ندارند.

سپیده سیروس نیا، معاون معاون اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران روز چهارشنبه ۲۴ دی ماه با بیان اینکه هیچ شبهه‌ای در ارتباط با ارزشمندبودن ویژگی‌های معماری این بنا وجود ندارد اعلام کرد برای حفاظت از کاخ ثابت پاسال و برای ثبت آن در فهرست آثار ملی کشور، نیاز است که گزارش کاملی از این بنا تهیه شود. اما تاکنون از ورود کارشناس سازمان میراث فرهنگی به کاخ ثابت پاسال ممانعت به عمل آمده و اجازه ورود به ساختمان داده نشده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، سیروس نیا تاکید کرده است در حال حاضر گروهی در کاخ ثابت پاسال مشغول به کار هستند و نگهبانان هم تاکنون اجازه ورود کارشناس میراث فرهنگی به داخل این  بنا را نداده‌اند.

ابهام در مورد آغاز عملیات تخریب در خانه ثابت پاسال در حالی است که محمد حقانی، رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر تهران نیز از شهرداری پایتخت درخواست کرده است با خرید و حفظ این خانه آن را به یک قطب گردشگری تبدیل کند و به این ترتیب به ساکنان پایتخت «هدیه دهد».

«کاخ ورسای ایران» متعلق به ثابت پاسال، سرمایه‌دار مشهور ایرانی در پیش از انقلاب بود که از روی الگوی معماری قصر لو پتی تریانون در ورسای ساخته شد و در خیابان جردن در تهران قرار دارد.

پیش‌تر گزارش شده بود درختان این خانه بزرگ خشکانده شده و قرار است با تخریب آن یک برج مرتفع تجاری ساخته شود.

در همین زمینه

سازمان میراث فرهنگی «کاخ ورسای تهران» را فاقد ارزش اعلام کرد

«ورسای تهران» در آستانه تخریب

Share