Share

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ضمن محکوم کردن انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام بر روی جلد شماره جدید نشریه «شارلی ابدو»، گفت در غرب از آزادی بیان سوء استفاده می‌شود و باید جلوی آن گرفته شود.

شماره جدید «شارلی ابدو» در همان ساعات نخستین انتشار آن در فرانسه نایاب شد.

شماره جدید «شارلی ابدو» در همان ساعات نخستین انتشار آن در فرانسه نایاب شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، مرضیه افخم امروز، چهارشنبه ۲۴ دی‌ماه در نشست رسانه‌ای خود در پاسخ به سئوالی درباره انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام در نشریه فکاهی «شرالی ابدو» با بیان این‌که ایران تروریسم را محکوم می‌کند و اقدامات تروریستی مغایر دیدگاه‌های اسلامی است، افزود:‌ «در عین حال ما اقدامات تحریک آمیز را نیز محکوم می‌کنیم و اقدام این هفته‌نامه از نظر ما یک اقدام توهین آمیز است و آن را کاملا محکوم می‌کنیم.»

یک هفته پس از حمله مسلحانه به دفتر نشریه «شارلی ابدو» این هفته‌نامه فکاهی صبح روز چهارشنبه با کاریکاتوری از پیامبر اسلام بر روی جلد آن منتشر شد. در این تصویر پیامبر اسلام پلاکاردی در دست گرفته که روی آن نوشته شده: «من شارلی هستم». تیتر این طرح «همه چیز بخشیده شد» است.

بیشتر بخوانید: رونمایی از جلد «شارلی ابدو»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران انتشار چنین طرحی را «باعث تحریک احساسات مسلمانان و جریحه‌دار شدن احساسات آن‌ها در جهان» دانست و گفت چنین اقدامی «دور تسلسلی از افراطی‌گری را در دنیا دامن می‌زند».

مرضیه افخم «احترام به باورها، مقدسات و ارزش‌های پیروان ادیان الهی» را «یک اصل مسلم پذیرفته شده» خواند و گفت: «دولتمردان اروپایی، این اصل مهم را مورد توجه قرار دهند.»

وی از «آشکار شدن سیاست‌های اشتباه غرب» و «معیارهای دوگانه برای مقابله با تروریسم» سخن گفت و افزود اذعان به این «سیاست‌های اشتباه» کافی نیست و غرب باید وارد «حوزه تصمیم‌گیری» شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تأکید کرد: «سوء استفاده از آزادی بیان که امروز در غرب رایج است، پذیرفته نیست و باید جلوی آن گرفته شود.»

بیشتر بخوانید: فقط در چند ساعت شماره «جان به‌در بردگان» شارلی ابدو نایاب شد

در حمله مسلحانه صبح روز چهارشنبه ۷ ژانویه / ۱۷ دی به دفتر نشریه «شارلی ابدو» چهار کارتونیست برجسته این نشریه و در مجموع نیمی از تحریریه آن به قتل رسیدند.

شماره جدید «شارلی ابدو» در سه میلیون نسخه و به ۱۶ زبان، از جمله به زبان عربی منتشر شد و تا ساعت ۷ صبح روز چهارشنبه ۱۴ ژانویه / ۲۴ دی‌ماه همه نسخه‌های آن که روی پیشخوان کیوسک‌های مطبوعات فرانسه قرار گرفته بود فروش رفت.

Share