Share

جورجو ناپولیتانو، رییس جمهور ایتالیا، روز چهارشنبه ۱۴ ژانویه/۲۴ دی ماه از مقام خود کناره‌گیری کرد.

Giorgio Napolitano_Italian President 2015

جورجو ناپولیتانو، رییس جمهور ایتالیا، از مقام خود کناره گیری کرد

او که ۸۹ سال سن دارد رکورددار بیشترین مدت ریاست جمهوری در ایتالیاست. ناپولیتانو از سال ۲۰۰۶ تاکنون در کاخ کویریناله، مقر ریاست جمهوری ایتالیا، حضور داشته است.

ناپولیتانو ماه پیش اعلام کرده بود به دلیل وضعیت سلامت خود پیش از به پایان رسیدن دوران زمامداری اش در سال ۲۰۲۰ از قدرت کناره گیری می‌کند.

سیاستمداران ایتالیایی در حالی نسبت به ناپولیتانو ابراز احترام کرده و حضور او در این مدت در مقام ریاست جمهوری را ستودند که با کناره‌گیری او اوضاع شکننده سیاسی در ایتالیا متزلزل‌تر خواهد شد.

ماتئو رنزی، نخست وزیر ایتالیا، پس از اعلام کناره‌گیری رییس جمهور در توییتر خود از ناپولیتانو تشکر کرد. با این‌حال کناره‌گیری او بیش از همه به ضرر دولت ائتلافی رنزی تمام خواهد شد.

ناپولیتانو از اعضای با سابقه حزب کمونیست ایتالیا بود.

اقدامات و حمایت‌های ناپولیتانو سرانجام منجر به کنار رفتن سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر پیشین ایتالیا، از صحنه سیاست در پی فساد مالی شد.

پس از کنار رفتن برلوسکونی، او از نخست وزیری ماریو مونتی حمایت کرد. اما در سال ۲۰۱۳ وقتی در انتخابات ایتالیا، هیچ حزبی نتوانست اکثریت آرا را به دست آورد، او ابتدا با نخست وزیری انریکو لتا و سپس ماتئو رنزی موافقت کرد.

اکنون جانشین جورجو ناپلیتانو باید توسط مجلس ایتالیا مشخص شود. نخست وزیر اظهار امیدواری کرده است که تا روز اول فوریه رییس جمهور جدید تعیین شود. تا زمان تعیین رییس جمهور جدید، پیترو گراسسو، رییس مجلس سنای ایتالیا و یک قاضی مشهور ضد مافیا، عهده‌دار وظایف ریاست جمهوری خواهد بود.

جایگاه رییس جمهور در نظام سیاسی ایتالیا گرچه عمدتا تشریفاتی است اما او قدرت منحل‌کردن مجلس و همچنین انتخاب نخست وزیر را دارد. در شرایط کنونی و بی‌ثباتی اکثر جناح‌های سیاسی در ایتالیا، حضور یک رییس جمهور قدرتمند می‌‌تواند مانع از پیچیده‌تر شدن اوضاع شود.

او در سال ۲۰۱۳ نیز با اکراه پذیرفته بود برای بار دوم رییس جمهور شود تا به بن بست سیاسی در ایتالیا خاتمه دهد و بتواند به روند انتخاب نخست وزیر کمک کند.

Share