Share

شهر «ورویه» شامگاه روز پنج‌شنبه شاهد دو عملیات گسترده پلیس برای دستگیری اسلامگرایان تندرو بود و دو تن از مظنونان در درگیری با پلیس کشته شدند. مقامات بلژیک صبح جمعه اعلام کردند که عملیات ضد ترور پلیس پایان یافته است اما مدارس یهودیان در شهرهای بروکسل و آنتورپن به دلیل مسائل امنیتی بسته شدند.

عملیات ضدترور همزمان در ۱۰ منطقه دیگر بلژیک از جمله در بروکسل ادامه یافت.

عملیات ضدترور همزمان در ۱۰ منطقه دیگر بلژیک از جمله در بروکسل ادامه یافت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عملیات گسترده پلییس بلژیک برای دستگیری تروریست‌ها تا پاسی از پنج‌شنبه شب ۱۵ ژانویه / ۲۵ دی ادامه داشت و مقامات در مورد احتمال ترور در ساختمان‌های عمومی و پاسگاه‌های پلیس هشدار دادند.

در پی این هشدارها جامعه یهودیان بلژیک تصمیم گرفت روز جمعه ۱۶ ژانویه / ۲۶ دی کلیه مدارس یهودیان در دو شهر بزرگ بروکسل و آنتورپن (آنورس) بسته بمانند.

صبح جمعه ۱۶ ژانویه / ۲۶ دی، دیدییه رایندرز، وزیر امور خارجه بلژیک در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «ای ـ ته‌له» فرانسه اعلام کرد که عملیات ضدترورِ شامگاه پنج‌شنبه پایان یافته است.

رایندرز گفت: «عملیات در محل به پایان رسیده و در حال حاضر مدارک و اسناد به‌دست آمده مورد بررسی قرار می‌گیرند. پلیس و دستگاه قضایی باید ببینند که آیا طرح‌های [تروریستی] دیگری وجود دارد تا اقدام شود.»

در عملیات ضد ترور شامگاه پنج‌شنبه، پلیس بلژیک ظاهراً طرح حمله اسلام‌گرایان تندرو را خنثی کرد. به‌گفته مقامات، حمله بزرگ تروریست‌ها قریب‌الوقوع بود. در تیراندازی‌های شب گذشته در شهر «ورویه»، در نزدیکی مرز بلژیک و آلمان دو اسلامگرای تندرو کشته شدند و نفر سوم دستگیر و صبح جمعه به دستگاه قضائی سپرده شد.

این عملیات ساعت ۱۸ آغاز شد و به محض حضور نیروهای ویژه پلیس اسلامگرایان تندرو به روی آن‌ها آتش گشودند. آن‌ها مجهز به سلاح‌های سنگین بودند. در این عملیات نه به نیروهای پلیس آسیبی وارد شد و نه به ساکنان محل.

عملیات ضدترور همزمان در ۱۰ منطقه دیگر بلژیک از جمله در بروکسل و در مناطق اندرلشت، مولنبِیک و اسخاربِیک این شهر ادامه یافت. در اندرلشت پلیس تنها یک خانه‌ را بازرسی کرد و تیراندازی‌ رخ نداد؛ در مولنبِیک پنج جست‌وجو صورت گرفت که تا نیم ساعت پس از نیمه‌شب ادامه یافت و بدون درگیری بود و در اسخاربِیک نیز تنها یک عملیات جست‌وجو در ساعت ۱۸ توسط پلیس انجام شد.

مقامات بلژیکی از یک گروه تروریستی سخن می‌گویند که برخی از اعضای آن از سوریه بازگشته‌اند و قرار بوده در بلژیک عملیاتی انجام دهند.

دادستانی بلژیک احتمال ارتباط این حرکت تروریستی با اقدامات هفته گذشته در فرانسه را رد کرد. با این حال یک مقام امنیتی بلژیک که نام وی اعلام نشده به شبکه سی‌ان‌ان آمریکا گفته است این گروه تروریستی احتمالاً از نیروهای «دولت اسلامی» (داعش) در سوریه و عراق دستور می‌گرفته‌ است.

در ماه مه سال گذشته نیز در یک حمله تروریستی به موزه یهودیان در بروکسل چهار نفر کشته شدند.

همزمان با عملیات ضد ترور در بلژیک ده‌ها عملیات دیگر در فرانسه برای یافتن گروه‌های دیگری از تروریست‌های اسلامگرا انجام شد. همچنین در برلین نیز یک نفر که گفته می‌شود از اسلامگرایان تندرو است بازداشت شد.

Share