Share

۵۰ نماینده مجلس ایران به دلیل سخنان هفته گذشته علی مطهری، نماینده تهران از او به «هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان» شکایت کردند.

علی مطهری گفته بود: در واقع من باید شکایت کنم، آن‌ها مثل این که دست پیش را گرفته‌‌اند که پس نیفتند.

علی مطهری گفته بود: در واقع من باید شکایت کنم، آن‌ها مثل این که دست پیش را گرفته‌‌اند که پس نیفتند.

علی مطهری هفته گذشته در نطق خود در مجلس گفته بود که حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد را پس از «پایان آشوب‌های خیابانی» بدون حکم قضایی «خلاف اصول متعدد قانون اساسی» می‌داند.

عوض‌ حیدرپور، عضو هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس ایران به خبرگزاری تسنیم گفت: «با توجه به این‌که این گزارش در جلسه اخیر هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس اعلام وصول شده، بنابر این بررسی جزئیات آن به جلسات بعدی این هیأت موکول شده است.»

هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان، منتخبی از نمایندگان مجلس هستند که بر عملکرد نمایندگان مجلس در طول دوره چهار ساله نمایندگی نظارت می‌کنند و اجازه دارند در برابر تخلف‌هایی که در این طرح به آن اشاره شده است، مجازاتی را اعمال کنند.

به دنبال اظهارات هفته گذشته مطهری در مجلس، نمایندگان با اعلام عدد دو (اخطار آئین‌نامه‌ای) و شعار «مرگ بر منافق»، «مرگ بر فتنه‌گر» و «مرگ بر ضد ولایت فقیه»، به صحبت‌های مطهری اعتراض کردند و در ادامه او را از پشت تریبون پایین کشیدند.

بیشتر بخوانید:‌ شعار «مرگ بر منافق» نمایندگان مجلس علیه علی مطهری

مطهری بارها در سخنانش از ادامه یافتن حصر رهبران مخالفان انتقاد کرده است.

میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد از ۲۵ بهمن ۱۳۸۹، بدون برگزاری دادگاه در حصر خانگی به‌سر می‌برند و تلاش‌ها برای رفع حصر از آن‌ها تاکنون به نتیجه نرسیده است.

علی مطهری چند روز پیش در واکنش به احتمال شکایت نمایندگان گفته بود: «در واقع من باید شکایت کنم، آن‌ها مثل این که دست پیش را گرفته‌‌اند که پس نیفتند ولی من کلاً اهل شکایت نیستم.»

با این حال مطهری احتمال شکایت از «نمایندگان مهاجم» را رد نکرده و افزوده بود: «اگر احساس کنم آثار مثبت دارد ممکن است این کار را انجام بدهم ولی هنوز به این نتیجه نرسیده‌ام.»

این نماینده مجلس در بیانیه هفته گذشته خود گفته است یک فراز سه خطی از نطقش باقی مانده بود که جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد، ابراهیم آقامحمدی نماینده خرم‌آباد، محمدسعید انصاری نماینده آبادان و فرهاد بشیری نماینده پاکدشت از پشت سر آمده و وی را از جایگاه سخنرانی پایین کشیدند.

به‌گفته مطهری، دستش چند زخم سطحی برداشته و ابراهیم آقامحمدی نیز متن سخنرانی وی را پاره کرده است.

علی مطهری تأکید کرده است: «این‌ها را می‌گویم تا موکلین این افراد بدانند به چه افراد آزاداندیشی رأی داده‌اند.»

وی افزوده است: «به هرحال مجلس آزمون بدی داد و البته این‌گونه رفتار‌ها دور از ذهن نیست زیرا این مجلس در سال ۹۰ در فضای متأثر از فتنه ۸۸ و در حالی که بسیاری از افراد خوش‌فکر کاندیدا نشدند یا رد صلاحیت شدند شکل گرفت و بیشتر یک تیپ خاص وارد مجلس شدند.»

وی این مجلس را یک «استثنا» دانست و ابراز امیدواری کرد که مجلس‌های بعدی چنین نباشد.

Share