Share

در پی کشف و خنثی‌سازی یک گروه تروریستی در بلژیک، اکنون منابع امنیتی این کشور گفته‌اند تروریست‌ها قصد داشتند در روز انتشار شماره جدید نشریه «شارلی ابدو» در بلژیک دست به عملیات بزنند.

در طی عملیات ضد ترور پلیس، ۱۵ مظنون اسلامگرا دستگیر شدند.

در طی عملیات ضد ترور پلیس، ۱۵ مظنون اسلامگرا دستگیر شدند.

شماره جدید هفته‌نامه فکاهی «شارلی ابدو» یک هفته پس از حمله مسلحانه به دفتر این نشریه در صبح روز چهارشنبه ۱۴ ژانویه / ۲۴ دی‌ماه با کاریکاتوری از پیامبر اسلام بر روی جلد آن در فرانسه منتشر شد. در بلژیک این شماره «شارلی ابدو» فردای آن روز، یعنی در روز پنج‌شنبه ۱۵ ژانویه / ۲۵ دی روی پیشخوان روزنامه‌فروشی‌ها قرار گرفت.

منابع امنیتی بلژیک می‌گویند اسلامگرایان تندرو آگاهانه این روز را برای حمله انتخاب کرده بودند و به همین دلیل پلیس فوری وارد عمل شد.

بازداشت مظنونان

نیروهای امنیتی بلژیک در روز پنج‌شنبه ۱۵ ژانویه / ۲۵ دی عملیات گسترده‌ای را در سطح کشور پیش برده و طرح مظنونان اقدام تروریستی را که به‌گفته دادستانی بلژیک لحظاتی بعد قصد اجرای آن را داشتند، خنثی کردند.

بیشتر بخوانید: پایان عملیات ضد ترور در بلژیک: بسته شدن مدارس یهودیان

در عملیات نیروهای امنیتی در شهر «ورویه»، واقع در شرق بلژیک و در مرز آلمان، دو تن از مظنونان کشته شدند و یک نفر دیگر از آنان زخمی و دستگیر شد.

در طی عملیات ضد ترور پلیس، ۱۵ مظنون اسلامگرا دستگیر شدند. ۱۳ نفر آن‌ها در نقاط مختلف بلژیک و دو نفر از آن‌ها در فرانسه بازداشت شدند.

تا شامگاه روز جمعه ۱۶ ژانویه / ۲۶ دی ۵ تن از آن‌ها به دستگاه قضائی سپرده شدند. ۳ نفر، از جمله فردی که در «ورویه» زخمی شده بود، زندانی و تحت بازجویی قرار گرفتند و ۲ نفر نیز به‌شکل مشروط آزاد شدند.

تهدید روزنامه‌فروش‌ها

به‌گفته دادستانی کل بلژیک اکثر بازداشت‌شدگان تابعیت بلژیک را دارند. عملیات ضد ترور نتیجه ماه‌ها تحقیق و زیر نظر گرفتن جوانانی بود که از مناطق جنگی و به‌ویژه سوریه به بلژیک بازگشته بودند.

دادستانی کل بلژیک هدف تروریست‌ها در این کشور را به‌طور مستقیم به حمله تروریستی هفته گذشته به دفتر «شارلی ابدو» در پاریس مربوط ندانسته بود.

نشریه «شارلی ابدو» به‌طور معمول هر هفته دو هزار نسخه در بلژیک فروش دارد. نخستین شماره آن پس از حمله تروریستی هفته گذشته به شمارگان (تیراژ) ۵ میلیون نسخه منتشر شد که ۴۰ هزار نسخه آن به بلژیک ارسال شد.

دادستانی شهر آنتورپن (آنورس) گفته است صاحبان روزنامه‌فروشی‌ها تهدید شده بودند که اگر «شارلی ابدو» را به فروش رسانند مغازه‌های آن‌ها منفجر شده و یا آتش زده می‌شوند.

برای مقابله با خطر تروریسم، بلژیک سربازان ارتش خود را نیز بسیج می‌کند. یان خامبون، وزیر کشور بلژیک گفت دولت این کشور تصویب کرد که تا ۱۵۰ سرباز ارتش می‌توانند در مبارزه با تروریسم مورد استفاده قرار گیرند.

Share