Share

بی‌ثباتی در یمن همچنان ادامه دارد. احمد عواد بن مبارک، نخست‌وزیر پیشین و رئیس دفتر رئیس‌ جمهور یمن توسط شیعیان مسلح ربوده شد. آدم‌ربایان گفته‌اند این اقدام به‌منظور جلوگیری از نقض توافق‌شان با رئیس دولت انجام شده اما توضیح بیشتری در این‌باره نداده‌اند.

احمد عواد بن مبارک، نخست‌وزیر پیشین و رئیس دفتر رئیس‌ جمهور یمن

احمد عواد بن مبارک، نخست‌وزیر پیشین و رئیس دفتر رئیس‌ جمهور یمن

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، احمد عواد بن مبارک روز شنبه ۱۷ ژانویه / ۲۷ دی به‌همراه کسانی که با وی بودند در حده، منطقه‌ای در جنوب صنعا، پایتخت یمن، ربوده شده‌ و به نیروهای «حوثی» سپرده شدند.

حوثی‌ها شیعیان زیدیه یمن هستند. زیدیه شاخه‌ ویژه‌ای از شیعه و مختص یمن است. حوثی‌ها نام خود را از رهبرشان، حسین بدرالدین حوثی گرفته‌اند. بدرالدین حوثی در دهه ۶۰ خورشیدی برای آشنایی با دیدگاه‌های روح‌الله خمینی، رهبر انقلاب ایران به قم رفت و به یکی از مریدان وی تبدیل شد. او در سال ۲۰۰۴ توسط نیروهای ارتش یمن کشته شد.

در بیانیه‌ای که عصر روز شنبه منتشر شد حوثی‌ها مسئولیت ربودن احمد عواد بن مبارک را بر عهده گرفتند.

ژنرال محمد احمدی، رئیس امنیت ملی یمن اعلام کرد که مذاکره برای آزادی رئیس‌ دفتر رئیس‌ جمهور در جریان است.

حدود ۱۰ روز پیش مشاوران و هیأت ریاست جمهوری یمن برای تشکیل کمیته مشترکی به‌منظور تفسیر و روشن‌سازی بندهای توافقنامه صلح و مشارکت ملی با رهبری گروه حوثی‌ توافق کردند.

کمیته تدوین قانون اساسی یمن نیز پیش‌نویس اولیه قانون اساسی جدید را تدوین کرد و تمامی اعضای کمیته آن را امضا کردند، اما نماینده گروه شیعیان حوثی با آن مخالفت کرد.

احمد عواد بن مبارک افزون بر ریاست دفتر رئیس جمهوری یکی از نمایندگان جنبش طرفدار استقلال جنوب در گفت‌وگوهای ملی درباره انتقال قدرت سیاسی است. این گفت‌وگوها پس از استعفای علی عبدالله صالح، رئیس جمهور وقت یمن در فوریه ۲۰۱۲ آغاز شد.

شبه‌نظامیان شیعه اقتدار رئیس جمهور را به چالش کشیده‌اند

در ماه اکتبر عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور یمن، احمد عواد بن مبارک را به‌عنوان نخست‌وزیر منصوب کرد اما پس از مخالفتِ شبه‌نظامیان شیعه حوثی کنار گذاشته شد. شیعیان حوثی ۲۱ سپتامبر کنترل پایتخت یمن و کنگره عمومی مردم، حزب رئیس جمهور سابق صالح، را به‌دست گرفتند. سرانجام رئیس جمهور یمن، خالد بحاح را که یک دیپلمات بود به نخست‌وزیری برگزید.

برآمدن شبه‌نظامیان شیعه در یمن به اقتدار عبد ربه منصور هادی آسیب وارد ساخت و القاعده شاخه شبه‌جزیره عربستان از این فرصت برای قدرت‌گیری هر چه بیش‌تر خود سود برد. القاعده پیش از این، از تضعیف حکومت در سال ۲۰۱۱ استفاده کرده و در جنوب و جنوب شرقی یمن قدرت گرفت.

حکومت ایران از پشتیبان‌های شیعیان حوثی است. دولت یمن در سال‌های اخیر بارها جمهوری اسلامی را متهم به دخالت در امور داخلی خود کرده و ایران نیز این موضوع را رد کرده است.

سفارت ایران در یمن و دیپلمات‌های ایرانی بارها  در این کشور مورد سوء قصد و حملات نظامی قرار گرفته‌اند.

Share