Share

شماری از افراد «مسلح»، آتشکده ساسانی واقع در تپه تاریخی بردنکان شهرستان فارسان استان چهارمحال بختیاری را مورد «حفاری غیرمجاز» قرار دادند.

تپه بردنکان در فاصله چهار کیلومتری شهرستان فارسان و در کنار رودخانه پیرغار قرار دارد.

تپه بردنکان در فاصله چهار کیلومتری شهرستان فارسان و در کنار رودخانه پیرغار قرار دارد.

روزنامه فرهیختگان در شماره روز یکشنبه  ۲۸ دی‌ماه خود به نقل از اکبر کاویانی، فرمانده نیروی یگان حفاظت استان چهارمحال بختیاری نوشت که «این افراد مسلح از یک باند قاچاق بزرگ هستند که هر زمان نیروی یگان حفاظت به آن منطقه می‌رود به کوهستان فرار می‌کنند.»

کاویانی می‌گوید: «هرچند که هیچ فردی از این باند قاچاق دستگیر نشده اما با دستور قضایی درحال پیگیری هستیم که این افراد هر چه سریع‌تر دستگیر شوند.»

تپه بردنکان یکی از محوطه‌های باستانی به‌شمار می‌رود که در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. این تپه در فاصله چهار کیلومتری شهرستان فارسان و در کنار رودخانه پیرغار قرار دارد.

کارشناسان میراث ‌فرهنگی معتقدند که حفاران غیرمجاز طی چندین ماه متوالی اقدام به حفر ۲۰ ترانشه ۳×۳ کرده‌اند که به‌گفته آن‌ها، «این کاوش غیرمجاز، یکی از بزرگ‌ترین حفاری‌های‌ غیرمجاز کشور به شمار می‌رود.»

همچنین گزارش شده که روز جمعه ۲۶ دی نیز شماری از پژوهشگران، باستان‌شناسان، دانشجویان و اساتید دانشگاه درحالی برای بررسی و بازدید از وضعیت تپه بردنکان به شهرستان فارسان رفتند که حفاران غیرمجاز همچنان مشغول حفاری روی تپه بردنکان بودند.

بر پایه این گزارش، کارشناسان به‌دلیل مسلح بودن حفاران از بازدید تپه صرف‌نظر کردند و «این حفاران بودند که بدون هیچ ترس و هراسی دست از کار نکشیدند و به غارت‌ محوطه پرداختند.»

به‌گفته کاویانی، چندین ماه است که نیروی یگان حفاظت اداره میراث ‌فرهنگی استان چهارمحال بختیاری، محوطه‌ای که حفاران غیرمجاز در حال کاوش هستند را تحت نظر قرار داده‌اند.

در سال‌های اخیر گزارش‌های متعددی از حفاری‌های غیرمجاز در محوطه‌های باستانی ایران منتشر شده است.

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران هفته گذشته در پاسخ به اعتراض فعالان میراث فرهنگی درباره افزایش حفاری‌های غیرمجاز و قاچاق آثار تاریخی از محوطه‌های قدیمی و تاریخی گفت:‌«ما لشکر نیروی یگان حفاظت نداریم. تعدادی نیروی یگان حفاظت برای موزه‌ها و محوطه‌های تاریخی داریم، بنابراین مردم و نیروی انتظامی نیز باید در این زمینه خود را مسئول بدانند و حساس باشند.»

Share