Share

سخنگوی نیروهای نظامی ارتش اوکراین می‌گوید در یک عملیات شبانه که در نخستین ساعت‌های صبح روز یکشنبه ۱۸ ژانویه / ۲۸ دی آغاز شد، تقریباً تمام قلمرو فرودگاه دونتسک را که در هفته‌های اخیر به تصرف جدایی‌طلبان شرق اوکراین در آمده بود، باز پس گرفته‌اند.

سرباز ارتش اوکراین روز ۱۸ ژانویه / ۱۸ دی ماه در نزدیکی فرودگاه دونتسک

سرباز ارتش اوکراین روز ۱۸ ژانویه / ۱۸ دی ماه در نزدیکی فرودگاه دونتسک

آندری لیسنکو، سخنگوی ارتش اوکراین روز یکشنبه با تأیید این خبر، اعلام کرد که درگیری‌های نظامی بین نیروهای جدایی‌طلب شرق اوکراین و ارتش اوکراین همچنان ادامه دارد.

به گزارش رویترز، ضد حمله ارتش، درگیری‌های نظامی را تا نزدیکی مرکز شهر دونتسک نیز کشاند که محل اقامت بیشترین جمعیت شورشیان جدایی‌طلب طرفدار ملحق شدن به روسیه است. ساکنان غیرنظامی شهر دونتسک گزارش داده‌اند که تمام شب صدای رگبار گلوله‌ها در خیابان‌های مرکزی از جمله در مناطق مسکونی شنیده می‌شد.

به گفته سخنگوی ارتش، در عملیات بازپس‌گیری فرودگاه چهار سرباز اوکراینی کشته و ۳۲ نفر زخمی شدند.

«آلا»، شاهد عینی این جنگ شهری که ۵۳ ساله است به رویترز گفت: «تمام شب خواب غیرممکن بود. صدای انفجار، دیوارها را می‌لرزاند. به نظر می‌رسید که آن‌ها از داخل ساختمان‌های اطراف شلیک می‌کردند. ارتش جدایی‌طلبان از داخل منطقه ما شلیک می‌کردند.»

بیشتر بخوانیدشکست مذاکرات صلح شرق اوکراین

لیسنکو در گفت‌وگویی تلویزیونی اعلام کرد که ارتش اوکراین توانسته همه «خاک فرودگاه را که متعلق به قلمرو اوکراین» است، آزاد کند.

قلمرویی که لیسنکو به آن اشاره می‌کند، خطوط مرزی‌ای است که در مذاکرات صلح ماه سپتامبر ۲۰۱۴ بین کشور اوکراین و شورشیان جدایی‌خواه، تنظیم و توافق شد.

سخنگوی ارتش اوکراین می‌گوید که عملیات بازپس‌گیری فرودگاه دونتسک، تجاوز به خطوط مرزی جدایی‌طلبان شرق اوکراین نبوده است و وضعیت را تنها به مرزهای توافق شده پس از آتش‌بس بین دو طرف، بازگردانده است.

مذاکرات صلح بین شورشیان اوکراین و دولت اوکراین منجر به توافق مینسک و آتش‌بس ۵ سپتامبر شد. در توافقات دو طرف، طرح خروج نیروهای نظامی کی‌یف از شرق اوکراین مطرح شده که تاکنون عملی نشده است.

قرار آتش‌بسی که نقض می‌شود

داوطلبان ارتش اوکراین روز ۱۷ ژانویه / ۲۷ دی ماه برای اعزام شدن به جنگ بر سر فرودگاه دونتسک سوار اتوبوس می‌شوند.

داوطلبان ارتش اوکراین روز ۱۷ ژانویه / ۲۷ دی ماه برای اعزام به جنگ بر سر فرودگاه دونتسک سوار اتوبوس می‌شوند.

پس از توافقات صلح در مینسک، هم ارتش اوکراین و هم جدایی‌طلبان بارها مفاد قرار آتش‌بس را نقض کرده‌اند.

تلاش برای آغاز مجدد مذاکرات صلح در اواخر سال ۲۰۱۴ و اوایل ۲۰۱۵، زمانی که جدایی‌طلبان طرفدار روسیه بر شدت حملات خود افزودند، ناموفق بوده است. در هفته‌های گذشته، تصرف بخش‌هایی از فرودگاه دونتسک، که برای هردو طرف این نزاع ارزش استراتژیک دارد، این درگیری‌ها رو به شدت گرفته است.

قرار بود رؤسای جمهور روسیه و اوکراین با همراهی فرانسوا اولاند و آنگلا مرکل، رؤسای جمهور فرانسه و آلمان روز پنجشنبه ۱۵ ژانویه ۲۰۱۵ در پایتخت قزاقستان به گفت‌وگو بر سر صلح پایدار در شرق اوکراین بپردازند اما بی‌حاصل بودن نشست مشورتی وزیران خارجه این چهار کشور در برلین، تشکیل این اجلاس را تا اطلاع ثانوی به تعویق انداخت.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید که از زمان شروع منازعه مسلحانه بین ارتش اوکراین و جدایی‌خواهان هوادار روسیه در ماه آوریل ۲۰۱۴، پیش از ۴ هزار و ۸۰۰ نفر جان خود را در این درگیری‌های از دست داده‌اند. سازمان ملل می‌گوید از زمان برقراری آتش‌بس در ۵ سپتامبر نیز بیش از یک هزار نفر دیگر کشته شده‌اند.

در همین زمینه:

مبادله اسرا در شرق اوکراین به پایان رسید

اوکراین: نزدیک به یک‌هزار کشته با وجود آتش‌بس

(مردم) در پرانتز − بحران اوکراین و دوراهی شرق و غرب

نشست اتحادیه اروپا برای تحریم جدایی‌‌طلبان شرق اوکراین

Share