Share

اشرف غنی احمد زی، رییس جمهوری افغانستان، صبح سه‌شنبه ۳۰ دی/۲۰ ژانویه، وزرای خود را معرفی کرد.

۲۵ نامزد برای وزارت و دو نامزد برای ریاست‌های مستقل به ولسی جرگه (پارلمان افعانستان) معرفی شده‌اند. اعضای مجلس نمایندگان افغانستان مسئولیت تایید و رد این وزرا را دارند.

Ashraf-Ghani

غلام نبی فراهی، وزیر دولت در امور پارلمانی، وزرای کابینه را معرفی و ابراز امیدواری کرد که این نامزد‌ها از ولسی جرگه رای اعتماد بگیرند.

روز گذشته در فهرست کابینه دولت وحدت ملی افغانستان تغییراتی ایجاد شد که بر اساس آن، جیلانی پوپل، نامزد وزارت دارایی/ مالیه به «دلیل شخصی» انصراف داد. به جای پوپل اکلیل، حکیمی سفیر افغانستان در واشنگتن برای احراز این پست معرفی شد.

یعقوب حیدری، نامزد وزارت زراعت نیز به دلیل اتهامات وارد شده علیه او از سوی پلیس بین‌الملل مجبور به کناره گیری شد اما در جلسه امروز نامی از نامزد این وزارت برده نشد. پلیس بین‌الملل (اینترپل) اعلام کرده که او را به دلیل فرار از مالیات و کلاه‌برداری، در فهرست افراد تحت تعقیب خود قرار داده است.

همچنین عبدالرحمن صلاحی به عنوان نامزد وزیر انرژی و آب به جای محمود صیقل اعلام شد.

در کابینه پیشنهادی اشرف غنی، سه زن نیز برای تصدی پشت وزرات زنان، تحصیلات عالی و اطلاعات و فرهنگ معرفی شده‌اند.

مجلس نمایندگان افعانستان بر اساس روال جاری خود، در روزهای آینده تعدادی از وزرای پیشنهاد شده را به مجلس فرا می‌خواند تا برنامه کاری خود را به نمایندگان اعلام کنند. پس از آن مجلس به کابینه پیشنهادی رای خواهد داد.

موضوع تابعیت دوگانه تعدادی از وزرای پیشنهادی، یکی از چالش‌های پیش روی اشرف غنی زی در روزهای آینده خواهد بود. مجلس افغانستان اعلام کرده به وزیرانی که اسناد نادرست تحصیلی ارائه کرده‌اند یا تابعیت دوگانه دارند، رای اعتماد نخواهد داد.

اشرف غنی زی از ۲۹ سپتامبر سال گذشته فعالیت خود را به عنوان رییس جمهور آغاز کرده اما با اینکه در مراسم تحلیف گفته بود کابینه‌اش را در ۴۵ روز معرفی می‌کند، این کار تا ماه ژانویه ۲۰۱۵ طول کشید. این تاخیر انتقادهای گسترده‌ای را علیه دولت او که دولت وحدت ملی نامیده می‌شود برانگیخت.

در ماه‌های گذشته تمام وزارتخانه‌ها و ادارات دولتی، توسط سرپرست‌هایی اداره می‌شدند که اشرف غنی زی پیشتر معرفی کرده بود.

Share