Share

انجمن منتقدان گی و لزبین حوزه سینما، تآتر و موسیقی (GALECA) که متشکل از بیش از ۱۰۰ روزنامه‌نگار، هنرمند و منتقد مستقل است، سریال «ترنسپرنت» (پدر ترنس) را با پنج جایزه به‌عنوان برترین سریال تلویزیونی سال ۲۰۱۴ انتخاب کرد.

شخصیت‌های اصلی سریال «پدر ترنس»

شخصیت‌های اصلی سریال «پدر ترنس»

عنوان فیلم «ترنسپرنت»، ایهامی است برای معنای نزدیک لغوی آن در زبان انگلیسی به مفهوم «شفاف» و مفهومی متشکل از دو واژه «ترنس» (ترا) و «پرنت» (والد) که اشاره به شخصیت اصلی این سریال تلویزیونی دارد؛ مورت فیفرمن که پدری تراجنسیتی است.

«ترنسپرنت» یک مجموعه تلویزیونی در ژانر کمدی-درام است که در آمریکا توسط جیل سالووی کارگردانی شده و استودیو آمازون آن را تولید کرده است.

داستان حول محور یک خانواده یهودی و پیشرو در لس‌آنجلس می‌گذرد. رفتارهای مشکوک پدر خانواده (با بازی جفری تامبر) موجب می‌شود که او ناچار شود رازش را به خانواده اعلام کند: این‌که در همه زندگی مایل بوده تغییر جنسیت بدهد و یقین دارد که زن است.

فیفرمن، که استاد بازنشسته علوم سیاسی است، با گفتن این راز به خانواده‌اش، در رازهای دیگر افراد خانواده را برای بیننده باز می‌کند و مخاطب با زندگی مخفیانه دیگر شخصیت‌های سریال نیز به تدریج آشنا می‌شود. از جمله با راز سارا فیفرمن (با بازی امی لندکرد) که بزرگ‌ترین فرزند خانواده، متأهل و دارای دو فرزند است. سارا در خفا به شوهر خود خیانت می‌کند و در رابطه جنسی دیگری درگیر است.

سریال «ترنسپرنت» پیش از اینکه مورد توجه انجمن منتقدان مستقل گی و لزبین قرار بگیرد، مقام بهترین سریال تلویزیون موزیکال و یا کمدی را در جایزه گولدن گلوب ۲۰۱۵ از آن خود کرد. همچنین جفری تامبر برنده بهترین بازیگر نقش اول مرد در همین بخش شد. این اولین جایزه شرکت آمازون در بدو ورود این شرکت به صنعت فیلم و تلویزیون است.

زن یا مرد؟ گزینه دیگری هست؟

انتخاب جفری تامبر به عنوان بهترین بازیگر نقش اول مرد، این موضوع را نیز مطرح کرد که هیئت داوران بهتر بوده او را در کدام بخش کاندید کنند: بهترین بازیگر نقش اول مرد یا بهترین بازیگر نقش اول زن؟

شخصیت جفری تامبر در سریال «ترنسپرنت» نه تنها دوگانه‌های جنسیتی را در فرهنگ جریان اصلی به چالش می‌کشد، بلکه هیئت داوران جایزه‌های جریان اصلی را هم گیج کرده است که اقدام صحیح چیست؟ آیا این بازیگر که در زندگی واقعی خود مردی بیولوژیک است و در سریال نقش پدری را بازی می‌کند که تراجنسیتی است باید کاندیدای نقش زن شود یا نقش مرد؟

قسمت‌هایی از سریال «پدر ترنس» را ببینید:

کلیپی از سریال «ترنسپرنت»، که اکنون یکی از موفق‌ترین پروژه‌های آمازون محسوب می‌شود، پیش از اینکه به مرحله تولید برسد، در پژوهش این شرکت به‌منظور سرمایه‌گذاری بهینه به‌عنوان نمونه برای تماشاچیانی پخش شد. سریال «ترنسپرنت» در میان دیگر نمونه‌های تولیدی این شرکت امتیاز کمتری گرفت اما با وجود عدم علاقه تماشاچیان این پژوهش به سوژه سریال “ترنسپرنت”، شرکت آمازون تصمیم گرفت که روی این موضوع سرمایه‌گذاری کند.

تفاوت سریال «ترنسپرنت» با دیگر نمونه‌های تلویزیونی و سینمایی‌ که به موضوع آشکارشدن گرایش جنسی و یا هویت جنیستی می‌پردازند، این است که چالش‌های شخصیت اصلی فیلم، نه مذهب است و نه فرهنگ محافظه‌کار.

مورت فیفرمن متعلق به یک خانواده یهودی سکولار است که سال‌هاست از همسرش جداشده و اکنون در دوران بازنشستگی تصمیم گرفته است که مراحل تغییر جنسیت را یکی پس از دیگری طی کند.

آنچه موجب بیان طنز و تلخ این سریال است، خود چالش‌های فیزیکی تغییر جنسیت و برون‌آیی و آشکارسازی برای شخصی است که به ظاهر متعلق به یکی از پشروترین طبقه‌های اجتماعی است.

در این سریال، شخصیت اصلی فیلم یک زن با زیبایی‌های ایده آل جریان اصلی هالیوود نیست. او مردی است که در دوران بازنشستگی -زمانی که شهروندی ارشد محسوب می‌شود- تمایل دارد زنی باشد که در هیچ مرحله از این تغییر به پای ایده آل‌های زیبایی جریان اصلی نخواهد رسید. مشکلات پا به سن گذاشتن، تغییر کردن و تلاش برای پذیرفته شدن، تم‌های اصلی این سریال‌اند.

شرکت آمازون، که نامی آشنا در خرید فروش آنلاین است، پس از موفقیت سریال «ترنسپرنت» اکنون قرار است به‌طور جدی‌تر وارد صنعت تولید تلویزیونی شود. استودیو آمازون اعلام کرده که با وودی آلن، کارگردان آمریکایی، قرارداد بسته است تا او سری جدید تلویزیونی این شرکت را که هنوز عنوان آن اعلام‌نشده، کارگردانی کند. این اولین کار تلویزیونی وودی آلن خواهد بود.

Share