Share

در بیستمین سالگرد درگذشت مهدی بازرگان، نخستین نخست‌وزیر ایران پس از انقلاب سال ۵۷، نهادهای امنیتی از برگزاری مراسم ویژه برای بزرگداشت او جلوگیری کردند.

مهدی بازرگان

مهدی بازرگان

به‌گزارش سایت میزان‌خبر، نزدیک به نهضت آزادی ایران، همایش «۲۰ سال پس از بازرگان» قرار بود امروز، پنج‌شنبه دوم بهمن‌ماه، در مجموعه دایره‌المعارف اسلامی برگزار شود اما با ممانعت اداره اماکن نیروی انتظامی، مواجه شد.

بنا به این گزارش، اداره اماکن تنها سه ساعت پیش از شروع مراسم با ابلاغیه‌ای آن را لغو کرد.

اداره اماکن نیروی انتظامی صلاحیت فردی دایر‌کنندگان و کارکنان اماکن عمومی اعم از صلاحیت امنیتی و اخلاقی آن‌ها را تعیین و به مراسمی که در اماکن عمومی برگزار می‌شوند، از قبیل گردهمایی‌ها، سخنرانی‌ها، فعالیت‌های هنری و فرهنگی مجوز می‌دهد.

برگزار کنندگان این برنامه در نظر داشتند که در این مراسم مروری بر آثار و اندیشه‌های مهدی بازرگان داشته باشند و برگزاری آن را ۱۵ روز پیش به اطلاع اداره‌ها و مقام‌های مربوط رسانده بودند.

بازرگان در کنار خمینی و هاشمی رفسنجانی ـ ۱۳۵۷

بازرگان در کنار خمینی و هاشمی رفسنجانی ـ ۱۳۵۷

مراسم بزرگداشت مهدی بازرگان در طول هفت سال گذشته و در دولت محمود احمدی‌نژاد نیز با ممانعت دستگاه‌های امنیتی روبه‌رو شده و برگزار نشده بود.

مهدی بازرگان ۳۰ دی‌ماه سال ۱۳۷۳ در سن ۸۷ سالگی در زوریخ سوئیس درگذشت.

وی از بنیادگذاران نهضت آزادی ایران بود و در ۱۵ بهمن‌ماه ۱۳۵۷ از سوی روح‌الله خمینی، رهبر انقلاب ایران، نخست‌وزیر دولت موقت شد.

بازرگان به مدت ۹ ماه سمت نخست‌وزیری موقت را بر عهده داشت. او در این مدت با تندروی‌هایی در حکومت ایران مخالفت کرد و سرانجام پس از دو بار استعفا، برای بار سوم پس از اشغال سفارت آمریکا توسط دانشجویان در ۱۳ آبان ۱۳۵۸، به‌همراه هیأت دولت خود استعفا داد و از سمت نخست‌وزیری کنار کشید.

او سپس در تمام دوره‌های انتخابات ریاست جمهوری و مجلس ثبت‌نام کرد اما پس از دوره نخست مجلس، همواره از سوی حاکمیت رد صلاحیت شد.

Share