Share

در دو روز گذشته شماری از معلمان نقاط مختلف کشور، در اعتراض به وضع معیشتی خود از رفتن به کلاس‌های درس خودداری کرده‌اند. این معلمان از احتمال افزایش ۱۴ درصدی حقوق‌شان در سال ۹۴ نگرانند.

teachers demonstration

خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، گزارش داده که این معلمان در شهرهای اسلامشهر، رباط کریم، شهر قدس، کرج، شهریار، شیراز، شاهرود، سقز، بانه و مریوان در روزهای سه‌شنبه ۳۰ دی و چهارشنبه یاول بهمن، از رفتن به کلاس‌های درس خودداری کرده‌اند.

هم‌چنین روز سه‌شنبه ۳۰ دی‌ماه، صدها معلم مقابل اداره آموزش و پرورش شاهرود و روز چهارشنبه یک بهمن‌ ماه، مقابل اداره آموزش و پرورش مریوان تجمع کردند.

گزارش شده که در برخی از نواحی از جمله در شهرستان‌های رباط کریم، اسلامشهر و شهر قدس، مدیران مدارس برخوردهای تند و توهین‌آمیزی با معلمان داشته‌اند و برخی از معلمان از سوی حراست نواحی، احضار و تهدید شده‌اند.

بر اساس این گزارش، معلمان به وضع معیشتی خود، بودجه سال آینده وزارت آموزش و پرورش و خدمات ضعیف بیمه طلایی معترض‌ هستند.

یک فعال حقوق صنفی معلمان به ایلنا گفته است که معلمان از شائبه افزایش نزدیک به ۱۴ درصدی حقوق‌شان در سال ۹۴ نگرانند و به همین دلیل بودجه پیشنهادی دولت برای وزارت آموزش و پرورش را ناکافی می‌دانند.

این فعال صنفی در ادامه صحبت‌هایش گفته است: «در حالی که بودجه برخی نهادهای خاص در سال آینده بیش از ۶۰ درصد افزایش پیدا کرده‌ است، معلوم نیست دولت برای افزایش نزدیک به ۲۰ درصدی بودجه آموزش و پرورش چه توجیهی دارد.»

وضعیت نامساعد معیشت معلمان در ایران باعث شده که مرتب اخباری از اعتراض‌های صنفی این قشر در رسانه‌ها منتشر شود.

بیست‌و‌سوم دی ماه امسال نیز شش هزار معلم در سراسر کشور با امضای طوماری خطاب به «علی لاریجانی»، رئیس مجلس ایران، از برخوردهای سیاسی با مشکلات معیشتی‌شان اعلام نارضایتی کردند. آنها در نامه خود خواستار رفع تبعیض و برقراری عدالت بین معلمان و سایر کارکنان دولت شده بودند.

امضاکنندگان این طومار با تأکید بر اینکه بیشتر معلمان در تامین نیازهای اولیه زندگی‌ خود درمانده‌اند و زیر خط فقر به سر می‌برند، از مجلس و دولت خواسته بودند تا برای تغییر این وضعیت چاره‌ای بیندیشند.

Share