Share

ملک عبدالله، پادشاه عربستان در سن ۹۰ سالگی درگذشت. در پی اعلام این خبر، ملک سلمان برادر و ولیعهد او به عنوان پادشاه جدید اعلام شد.

audi King Abdullah has died: royal court statement

ملک عبدالله از سه هفته پیش، به دلیل ابتلا به عفونت ریه در بیماستانی در ریاض تحت مداوا بود

تلویزیون دولتی عربستان در اولین دقایق جمعه ۲۳ ژانویه/سوم بهمن با پخش آیاتی از قرآن، برنامه‌های عادی خود را قطع کرد؛ این روال، اغلب به معنای درگذشت یکی از اعضای ارشد خاندان سلطنتی در عربستان است.

ملک عبدالله از سه هفته پیش، به سبب عفونت ریه در بیمارستانی در شهر ریاض تحت مداوا قرار داشت. طی این مدت، تصویری از پادشاه عربستان در رسانه‌ها پخش نشده بود.

پادشاهی میانه‌رو

از ملک عبدالله به عنوان فردی میانه‌رو یاد می‌شود. او پس از رخداد‌های سال ۲۰۱۱ در چند کشور منطقه که به «بهار عربی» شهرت یافت، اصلاحات محدودی در ساختار سیاسی عربستان انجام داد.

با وجود این، عربستان همچنان به سبب عدم رعایت بسیاری از موازین حقوق بشر، آزادی‌های مدنی و حقوق زنان مورد انتقاد شدید نهاد‌های بین‌المللی قرار دارد. در عربستان فعالیت احزاب سیاسی و رانندگی برای زنان ممنوع است. همچنین شهروندان جز برای انتخابات شهرداری‌ها، حق رأی ندارند.

ملک عبدالله از سال ۲۰۰۵ به طور رسمی به عنوان پادشاه عربستان شناخته شد. هر چند او از سال ۱۹۹۵ و به دنبال سکته مغزی شدید ملک فهد پادشاه وقت، اداره کشور را بر عهده داشت.

اختلاف با آمریکا

به دنبال انتشار خبر فوت پادشاه عربستان، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا در بیانیه‌ای مرگ او را تسلیت گفته است.

در این بیانیه از ملک عبدالله به عنوان فردی «صریح و شجاع» یاد شده که نزدیکی و همکاری کنونی آمریکا و عربستان میراث امروز اوست. کاخ سفید در بیانیه خود نوشته ملک عبدالله به اهمیت روابط آمریکا و عربستان به عنوان نیرویی برای حفظ ثبات و امنیت در خاورمیانه و فراتر از آن باور داشت.

این در حالی است که طی دو سال گذشته مقامات ارشد عربستان سعودی بر سر واکنش آمریکا به قیام‌های «بهار عربی»، تلاش برای مذاکره با ایران و تصمیم واشنگتن برای عدم مداخله نظامی در سوریه به اختلافات جدی‌ای با کاخ سفید برخورده بودند.

تردید در سلامتی پادشاه جدید

در پی اعلام خبر درگذشت ملک عبدالله، ملک سلمان ۸۰ ساله، برادر و ولیعهد او به عنوان پادشاه جدید عربستان سعودی منصوب شد.

به گزارش گاردین، ملک سلمان درحالی به عنوان پادشاهی معرفی شده که از وضعیت جسمی نامطلوبی برخوردار است.

Prince Salman

گفته می‌شود ملک سلمان از بیماری زوال عقل (dementia) و همچنین پارکینسون رنج می‌برد.

بنابر این گزارش، گمان می‌رود ملک سلمان از بیماری زوال عقل (dementia) و همچنین پارکینسون رنج می‌برد.

او از سال ۲۰۱۲ وزیر دفاع عربستان بود. ملک سلمان پیشتر نیز به مدت پنج دهه اداره ایالت ریاض بر عهده داشت.

برخی منابع خبری از او به عنوان «یک حاکم خوب» در دوره اداره ریاض و همچنین «حلال» مشکلات خانواده چند هزار نفری آل سعود یاد می‌کنند.

با اعلام پادشاهی ملک سلمان اکنون امیر مقرن، برادر کوچک‌ پادشاه نیز به مقام ولیعهدی دست یافت.

پس از درگذشت ملک عبدالعزیز، بنیان‌گذار عربستان سعودی در سال ۱۹۵۳، تاکنون تمام پادشاهان عربستان سعودی از فرزندان او بوده‌اند.

سیستم حکومتی در عربستان، پادشاهی است. بر این مبنا، پادشاه علاوه بر ریاست قوه مجریه، فرماندهی کل نیروهای مسلح را نیز بر عهده دارد.

عربستان سعودی ۱۳ ایالت دارد که هر یک از آنها زیر نظر یکی از شاهزادگان آل‌سعود اداره می‌شود.

Share