Share

سازمان ملل تخمین می‌زند که از زمان آغاز درگیری‌ها در شرق اوکراین از سال گذشته تاکنون بیش از پنج هزار نفر کشته شده‌اند. همزمان درگیری‌های جدیدی در این منطقه آغاز شده است.

تنها در ۹ روز گذشته ۲۶۲ نفر در درگیری‌های نیروهای دولتی اوکراین و جدایی‌خواهان کشته شده‌اند.

تنها در ۹ روز گذشته ۲۶۲ نفر در درگیری‌های نیروهای دولتی اوکراین و جدایی‌خواهان کشته شده‌اند.

سخنگوی کمیساریای عالی حقوق سازمان ملل برای حقوق بشر در ژنو از بالا بودن این تعداد کشته اظهار نگرانی کرده است.

آخرین گزارش سازمان ملل حاکی از آن بود که بیش از چهار هزار و ۷۰۰ نفر در جنگ اوکراین کشته شده‌اند.

تنها در ۹ روز گذشته ۲۶۲ نفر در درگیری‌های نیروهای دولتی اوکراین و جدایی‌خواهان جان خود را از دست داده‌اند.

کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان تدابیر جدید امنیتی اوکراین را مورد انتقاد قرار داد که مانع از ارسال کمک‌ها به منطقه بحران‌زده می‌شود و زندگی مردم آواره از جنگ را دشوارتر می‌سازد.

در همین حال الکساندر ساخارچنکو، رهبر جدایی‌خواهان به رسانه‌های محلی گفته است شورشیان طرفدار روسیه حملات گسترده‌ای را آغاز و کل منطقه بحرانی، حتی فراتر از منطقه مرزی دونتسک را تصرف کرده‌اند. بر این اساس نیروهای مسلح وابسته به آن‌چه شورشیان «جمهوری خلق دونتسک و لوگانسک» می‌نامند، در مناطق مختلف «دُنباس» پیش‌روی کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: اوکراین نیروهای ذخیره را برای خدمت در شرق فراخواند

ساخارچنکو گفت در حال حاضر پیشنهادی مبنی بر آتش‌بس به دولت مرکزی کی‌یف ارائه نخواهد داد و تنها مذاکره در مورد تبادل زندانیان را پی خواهد گرفت.

وی افزود تنها طرف مورد قبول مذاکره‌، پترو پروشنکو، رئیس‌جمهور اوکراین است و مذاکره با گروه تماس اوکراین متشکل از نمایندگان دولت اوکراین، روسیه و سازمان امنیت و همکاری اروپا در مینسک، پایتخت بلاروس، «بی‌معنی» است.

«گروه تماس» از اوت سال ۲۰۱۴ نشست‌هایی را درباره بحران اوکراین در مینسک برگزار کرده است. این مذاکرات به توافقاتی در مورد حل بحران شرق اوکراین از جمله توافق آتش‌بس انجامید اما این آتش‌بس پایدار نماند.

Share