Share

در نظرسنجی جدیدی که دو روز مانده به انتخابات پارلمان یونان انجام شده، چپ‌های گروه «سیریزا» به رهبری آلکسیس سیپراس با اختلاف زیاد از محافظه‌کاران حاکم پیشی گرفته‌اند.

آلکسیس سیپراس، رهبر اتحاد چپ «سیریزا»

آلکسیس سیپراس، رهبر اتحاد چپ «سیریزا»

به‌گزارش خبرگزاری آلمان، هر چه به زمان انتخابات پارلمان یونان در روز یکشنبه ۲۵ ژانویه / ۵ بهمن‌ماه نزدیک می‌شویم اتحاد چپ «سیریزا» طرفداران بیشتری می‌یابد.

در نظرسنجی‌ای که روز جمعه ۲۳ ژانویه / ۳ بهمن انجام شده حزب آلکسیس سیپراس حدود ۶ درصد از حزب محافظه‌کار «دمکراسی نو»، به رهبری آنتونیوس ساماراس، نخست‌وزیر کنونی یونان، جلوتر است.

هنوز روشن نیست که کشورهای اروپایی هم‌پیمان با دولت ساماراس چگونه به تغییر دولت در یونان واکنش نشان خواهند داد.

یرون دایسه‌بلوم، رئیس «گروه یورو» که به مسائل اقتصادی و پولی کشورهای منطقه یورو می‌پردازد، گفته است که اگر رهبری آینده آتن به توافق با کشورهایی که به یونان کمک مالی کرده‌اند پایبند نماند این کمک‌ها متوقف خواهند شد.

حدود ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در انتخابات روز یکشنبه می‌توانند شرکت کنند و حوزه‌های رأی‌گیری از ساعت ۶ صبح تا ۱۸ به‌وقت اروپای مرکزی باز خواهند بود. انتظار می‌رود که رأی‌گیری تا ساعت ۲۰ ادامه یابد. نتیجه انتخابات سمت‌گیری این کشور بحران‌زده و بدهکار را برای ادامه اقدامات ریاضت اقتصادی تعیین خواهد کرد.

آلکسیس سیپراس، رهبر «سیریزا» در نظر دارد که در صورت پیروزی در انتخابات در مورد تجدید ساختار پرداخت بدهی‌های یونان با کمک‌کنندگان بین‌المللی مذاکره کند. بدهی دولتی یونان ۳۲۰ میلیارد یورو، نزدیک به ۱۸۰ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است. اکثر وام‌دهندگان از کشورهای منطقه یورو هستند.

وزیران دارایی منطقه یورو می‌خواهند پس از انتخابات پارلمان یونان درباره راه‌های پیش روی این کشور گفت‌وگو کنند. این‌که نماینده یونان روز دوشنبه در «گروه یورو» چه کسی خواهد بود هنوز روشن نیست.

در نظرسنجی روز جمعه مؤسسه تحقیقاتی «مارک» از طرف «آلفا»، سومین شبکه بزرگ تلویزیونی یونان، «سیریزا» ۳۲/۲ درصد و محافظه‌کاران ۲۶ درصد آرا را به‌دست آورده‌اند. دو نظرسنجی دیگر نیز همین نتایج را داشته‌اند. یک هفته پیش «سیریزا» تنها ۳ درصد از رقیب خود جلوتر بود.

حزب میانه «تو پوتانی» (رودخانه) که طرفدار اروپاست با ۶/۳ در رده سوم و «فجر (طلوع) طلایی»، حزب راستگرایان تندرو با ۶/۱ درصد در رده بعدی نظرسنجی‌ها قرار دارند. انتظار می‌رود که کمونیست‌ها و سوسیالیست‌ها نیز با ۴/۴ یا ۴ درصد آرا به پارلمان راه یابند.

بر خلاف این احزاب، پوپولیست‌های راستگرای یونانیان مستقل و حزب تازه تأسیس دموکرات‌ها و سوسیالیست‌های گئورگیوس پاپاندرئو، نخست‌وزیر پیشین یونان بختی برای ورود به پارلمان ندارند. برای ورود به پارلمان یونان ۳ درصد آرا لازم است.

Share