Share

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در حاشیه اجلاس داووس سوئیس گفته که اگر تحریم‌های تازه‌ای از سوی آمریکا علیه ایران برقرار شود، مذاکرات هسته‌ای «نابود خواهد شد.»

zarif 3

ظریف و کری در حاشیه اجلاس داووس درباره «تعداد سانتریفیوژها و روش‌های غنی‌سازی» مذاکره کرده‌اند

به گزارش آسوشیتدپرس، ظریف هشدار داده که در صورت اعمال تحریم‌های تازه، مجلس ایران نیز اقدام تلافی‌جویانه انجام خواهد داد.

شماری از نمایندگان کنگره آمریکا می‌گویند قصد دارند بر اساس مصوبه‌ای، تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران برقرار کنند. اما باراک اوباما، رئیس‌جمهور ایالات متحده گفته که این مصوبه را وتو خواهد کرد.

به گفته وزیر خارجه ایران، اگر کنگره آمریکا قانونی را برای تحریم‌های تازه تصویب کند، مجلس ایران نیز پاسخ آن را خواهد داد.

ظریف گفت: «رئیس‌جمهور آمریکا دارای اختیار استفاده از حق وتو است اما مجلس ما تدابیر متقابلی اتخاذ خواهد کرد با این تفاوت که قانون اساسی ما به رئیس‌جمهور حق وتوی مصوبات مجلس را نداده است.»

با این حال وزیر خارجه ایران ابراز امیدواری کرد که مذاکرات ایران و ۱+۵ به زودی منجر به توافق خواهد شد.

مذاکرات ایران و آمریکا در زوریخ

در حالی که ظریف در اجلاس داووس به سر می‌برد، تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با سفر به زوریخ سوئیس دور تازه مذاکرات هسته‌ای را با آمریکا آغاز کرده‌اند.

در نخستین روز این گفت‌وگوها که روز جمعه سوم بهمن برگزار شد، طرفین در خصوص اختلافات با هم مذاکره کردند.

قرار است در این دور از مذاکرات که تا امروز ادامه دارد، همه موضوعات مورد اختلاف بررسی شود.

حجم غنی‌سازی اورانیوم، جدول زمانی لغو تحریم‌ها و مدت زمان توافق جامع، از مهم‌ترین اختلافات ایران و شش قدرت جهانی است.

نمایندگی اتحادیه اروپا در این دور از گفت‌وگوها را هلگا اشمید، معاون فدریکا موگرینی مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا به عهده دارد. وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا نیز در رأس هیأتی در این مذاکرات حضور دارد.

همزمان، محمد جواد ظریف نیز در سوئیس با جان کری، همتای آمریکایی خود در خصوص موارد اختلافی مذاکره کرده است.

ظریف می‌گوید در این مذاکره درباره «تعداد سانتریفیوژها و روش‌های غنی‌سازی» گفت‌گو شده است.

ایران و کشورهای گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان پس از آن‌که در ٢۴ نوامبر ۲۰۱۴ / سوم آذر ۹۳ نتوانستند به توافق نهایی دست پیدا کنند، مذاکرات خود را تا اول ژوئیه ٢٠١۵ / ۹ تیر ۱۳۹۴ تمدید کردند تا در چهار ماه نخست به توافق کلی یا سیاسی دست یابند و در سه ماه بعدی، جزئیات توافق را نهایی کنند.

Share