Share

یک خانواده شهری با تعداد متوسط ۳.۵ نفر و با حقوق کارگری ۶۰۹ هزارتومانی، تنها قادر است نیمی از هزینه‌های خود را در سال ۱۳۹۳  بپردازد.

kargaran

بدون در نظر گرفتن یارانه نقدی، حداقل حقوق دریافتی یک خانواده ۴ نفره در ایران سالیانه حدوداً ۱۱ میلیون و ۴۷۷ هزار و ۱۱۰ ریال است که کمتر از نیمی از هزینه‌های خانوار شهری محاسبه شده است

خبرگزاری کار ایران «ایلنا»، در گزارشی به مقایسه حداقل دستمزد کارگران و هزینه‌های زندگی شهری پرداخته است. در این گزارش هزینه‌های زندگی یک خانوار شهری با توجه به گزارش مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۲ محاسبه شده است. ایلنا با در نظر گرفتن نرخ تورم ۱۱.۸ درصدی در ۹ ماهه اول سال جاری (۱۳۹۳) متوسط هزینه زندگی خانواده شهری را سالیانه کمی بیشتر از ۲۳ میلیون تومان برآورد کرده است.

این خبر در حالی اعلام می‌شود که شورای عالی کار با افزایش ۲۰ هزار تومانی حق مسکن برای سال آینده موافقت کرده است؛ پولی که تنها بخش ناچیزی از هزینه‌های شهری یک خانوار کارگری حداقل‌بگیر را شامل می‌شود.

حداقل درآمد یک خانواده ۴ نفره که با حداقل حقوق کارگری زندگی می‌کند، با در نظر گرفتن «حق مسکن»، «حق بن کارگری»، «حق سنوات خدمت» و «حق عیدی» و «یارانه نقدی»، ۱۳میلیون و ۶۳۷ هزار و۱۱۰ ریال محاسبه شده است.

این در حالی است که مورد آخر یعنی یارانه نقدی (با مجموع حدوداً ۲ میلیون تومان در سال برای خانواده چهارنفره) تنها به خانواده‌های اتباع ایرانی تعلق می‌گیرد. بنابراین بدون در نظر گرفتن یارانه نقدی، حداقل حقوق دریافتی از سوی یک خانواده ۴ نفره در ایران سالیانه حدوداً ۱۱ میلیون و ۴۷۷ هزار و ۱۱۰ ریال است که کمتر از نیمی از هزینه‌های خانوار شهری محاسبه شده از سوی مرکز آمار ایران را پوشش می‌دهد.

بر اساس گزارش ایلنا، اگر در میان هزینه‌های لازم برای زندگی شهری طبق معیارهای مرکز آمار، تنها هزینه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها و نیز هزینه مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها را با درآمد متوسط کارگران مقایسه شوند، مجموع این هزینه‌ها به تنهایی از تمامی درآمد یک خانوار کارگری با احتساب یارانه بیشتر است.

این نسبت، طبق محاسبات این گزارش، ۱۳۷ میلیون و ۹۹۴ هزار ریال برای هزینه‌های مذکور، در برابر ۱۳۶ میلیون و ۳۷۱ هزار و ۱۰۶ ریال برای درآمد سالیانه با احتساب یارانه بوده است. در این مقایسه، هزینه دخانیات، پوشاک و کفش، لوازم، وسایل و خدمات مورد استفاده در خانه، بهداشت و درمان، حمل و نقل، ارتباطات، تفریح و امور فرهنگی، تحصیل، رستوران و هتل و کالا‌ها و خدمات متفرقه در نظر گرفته نشده است.

حق مسکن ناکافی است

هفته گذشته، شورای عالی کار در سومین جلسه تعیین مزد با افزایش ۲۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران در سال ۹۴ موافقت کردند. چنانچه این مصوبه در هیات دولت تصویب شود، حق مسکن کارگران از ابتدای سال ۹۴ به ۴۰ هزار تومان در هر ماه خواهد رسید.

با این حال افزایش صددرصدی حق مسکن تنها ۲۴۰ هزار تومان به درآمد سالیانه یک خانواده حداقل بگیر خواهد افزود که باز هم کسری درآمد نسبت به هزینه های متوسط خانوار را جبران نمی‌کند.

Share