Share

عزیز کاظمی، مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ایران سال گذشته وعده داده بود که وضعیت زندگی مهاجرین افغان در ایران بهبود پیدا می‌کند اما پس از گذشت یک سال هنوز این اتفاق رخ نداده است.

afghan

سال گذشته دیده‌بان‏ حقوق بشر گزارش داد که ایران هزاران افغان را شتابزده اخراج می‏‌کند، بدون اینکه به آن‌ها فرصت درخواست پناهجویی دهند

به گزارش خبرگزاری ایسکانیوز، «وضعیت آموزش مهاجرین افغان نسبت به حوزه های دیگر بدتر است.»

بر پایه این گزارش «محدودیت‌های آموزشی مهاجرین افغان و تبعیض‌های آموزشی» در برخی مدارس، آموزش را برای افغان‌ها سخت‌تر کرده است.

«سخت‌گیری‌های روز افرون برای اقامت افغان‌ها در ایران و عدم اجازه تحصیل به مهاجرین بدون مجوز اقامت» از جمله مشکلاتی است که مهاجریان افغان در ایران با آن روبرو هستند.

در سال‌های اخیر اقامت افغان‌ها در شماری از شهرهای ایران ممنوع شده است. در تازه‌ترین رویداد از این دست، هفته گذشته اعلام شد که اقامت افغان‌ها در ۱۵ شهرستان از مجموع ۲۱ شهرستان استان کرمان ممنوع است. این ممنوعیت در شمار دیگری از شهرهای ایران نیز برقرار شده است.

بیشتر بخوانید: حضور افغان‌ها در ۱۵ شهر استان کرمان ممنوع شد

سال گذشته دیده‌بان‏ حقوق بشر گزارش داد که ایران هزاران افغان را شتابزده از کشور اخراج می‏‌کند، بدون اینکه به آن‌ها فرصت دهد، حق خود برای حضور در ایران را اثبات کنند یا درخواست پناهجویی دهند.

بیشترین پناهندگان در ایران، افغان‌ها و عراقی‌ها هستند.

مقامات ایرانی می‌گویند در ایران بیش از سه میلیون مهاجر افغان زندگی می‌کنند.

تاکنون سازمان ملل ۹۰۰ هزار مهاجر افغان را از ایران به افغانستان بازگردانده است. بنابر این گزارش پیش‌بینی می‌شود که در سال جاری فقط ۲۰ هزار مهاجر افغان مایل باشند از ایران به افغانستان بازگردند.

بدرفتاری با مهاجرین افغان

ایسکانیوز با یادآوری اقدام چند هفته پیش معلم مدرسه‌ای در پاکدشت ورامین که برای تبیه دانش‌آموزان افغان، آن‌ها را مجبور کرد تا دست‌های خود را در چاه توالت فرو کنند، نوشته که «مسئله بدرفتاری با مهاجرین افغان بسیار مهم و جدی است که برای آن باید اقدامات لازم صورت بگیرد تا شاهد این اتفاقات دردناک نبود.»

روزنامه شهروند روز سه‌شنبه ۲۵ آذر سال جاری گزارش داد که «حمید، مرتضی، یاسین و محمدرضا» چهار دانش‌آموز افغان هستند که «معلم‌شان آن‌ها را به دلیل نداشتن کتاب، مجبور کرده که به سرویس‌های بهداشتی مدرسه بروند و دست‌شان را در سنگ توالت دستشویی فرو کنند.»

بیشتر بخوانید: تنبیه بحث‌برانگیز چهار دانش‌آموز افغان در ایران

Share