Share

در پی پیشنهاد گروه دولت اسلامی برای مبادله یک گروگان ژاپنی‌ با یک زن پیکارجوی عراقی که در اردن زندانی است، نخست‌وزیر ژاپن با شاه اردن تماس گرفت.

دو گروگان ژاپنی در نخستین ویدیوی داعش

شبه‌نظامیان داعش ادعا کرده‌اند که یکی از دو گروگان‌ ژاپنی را گردن زدند

خبرگزاری دولتی اردن، «پترا» گزارش داد شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن با عبدالله دوم، پادشاه اردن تماس گرفته است. با این حال، این خبرگزاری به محتوای مکالمه آنها اشاره‌ای‌ نکرده است.

پیش‌تر، در ویدئویی که در روز شنبه ۲۴ ژانویه/چهارم بهمن، در اینترنت منتشر شد، کنجی گوتو، روزنامه نگار آزاد ژاپنی که اینک اسیر داعش است، از تقاضای داعش برای تبادل زندانیان می‌گوید.

روزنامه‌نگار گروگان‌گرفته شده ژاپنی در این ویدئو درباره شرط آزادی خود از دست دولت اسلامی، می‌گوید: «آنها تنها به دنبال آزادی خواهر خود ساجده الریشاوی هستند. او را تحویل بدهید و من را آزاد کنید.»

این در حالی است که شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در جلسه هیأت دولت در روز شنبه گفت: «نجات زندگی کنجی اولویت ماست و دولت ژاپن تمام قدرت خود را برای آزادی او به کار خواهد برد.»

همچنین، یوشی‌هیده سوگا، سخنگوی دولت ژاپن اعلام کرد که توکیو در حال بررسی فایل است اما دلیلی ندارد که در اصالت ویدیو شک کنند.

این اخبار در حالی منتشر می‌شود که گروه «دولت اسلامی» (داعش) سه‌شنبه هفته گذشته با انتشار ویدیویی تهدید کرد چنانچه دولت ژاپن طی ۷۲ ساعت مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار نپردازد، «هارونا یوکاوا» و «کنجی گوتو»، دو گروگان ژاپنی را به قتل می‌رساند. مهلت مقرر بعد از ظهر جمعه (۲۳ ژانویه/۳ بهمن) به وقت ژاپن به سر رسید.

با به سر آمدن مهلتی که گروه «دولت اسلامی» (داعش) برای دو گروگان ژاپنی تعیین کرده بود، ویدیویی در اینترنت منتشر شده که ادعا می‌کند شبه‌نظامیان داعش یکی از دو گروگان‌ ژاپنی را گردن زدند.

زندانی مورد نظر داعش چه کسی است؟

ساجده الریشاوی که در ویدئو به عنوان یک «خواهر زندانی» به او اشاره شده، از سال ۲۰۰۵ توسط مقامات اردنی زندانی شده و علناٌ بیش از نه سال است که دیده نشده است.

Rishawi1

ریشاوی که داعش خواستار آزادی‌اش شده، از سال ۲۰۰۵ توسط مقامات اردنی زندانی شده و علناٌ بیش از نه سال است که دیده نشده

ریشاوی ابتدا دستگیر شد و سپس در سال ۲۰۰۵، به جرم «توطئه برای انجام اقدامات تروریستی» و سه بمب‌گذاری انتحاری در هتل رادیسون در امان پایتخت اردن به اعدام محکوم شد.

ریشاوی که درحال حاضر ۴۰ ساله است. او چهار روز پس از حمله‌ای که درآن شوهرش، علی حسین الشمری، و دو عراقی دیگر خود را منفجر کردند، دستگیر شد.

او در یک اعتراف تلویزیونی پس از دستگیری می‌گوید که خیلی سعی کرده اما موفق به فعال کردن مواد منفجره خود نشده است. این حمله در یک جشن عروسی صورت گرفت و بیش از شصت کشته برجای گذاشت.

در آن زمان القاعده عراق، سلف دولت اسلامی، مسئولیت این بمب‌گذاری را به عهده گرفت.

واکنش مردم ژاپن به گروگانگیری

کینگستون، مدیر مطالعات آسیایی در دانشگاه تمپل توکیو در گفت‌وگو با شبکه خبری سی ان ان، از واکنش متفاوت مردم نسبت به دو گروگان خبر داد و گفت: «مردم برای گوتو به عنوان خبرنگار احترام قائل هستند، اما یوکووا [گروگانی که احتمالاً کشته شده‌است] به عنوان ماجراجوی خام و ساده‌دلی در نظر گرفته می‌شود که خودش را به دردسر انداخته و نباید اسارت او را مشکل حکومت و مالیات دهنده‌ها دانست.»

چند روز پیش، جونکو ایشیتو، مادر کنجی گوتو که در واکنش به ویدئوی اول داعش برای نخستین بار در برابر دوربین‌ها ایستاد، سخنان خود را با عذرخواهی از مردم ژاپن آغاز کرد: «من از مهربانی عظیم شما مردم ژاپن سپاسگزارم و بابت زحمت و دردسری که پسرم موجب آن شده است، از شما عذرخواهی می‌کنم.»

مادر این گروگان بارها تلاش کرد تا به همه بفهماند از «زحمت و دردسری» که پسرش ایجاد کرده، احساس خیلی بدی دارد.

بنابر این گزارش عذرخواهی او، بخشی از فرهنگ ژاپن است.

رویکرد  کلی ژاپن در مواجهه با گروگان‌گیری

این وقایع در حالی صورت می‌پذیرد که در واپسین بحران گروگان‌گیری ژاپن در دوران جنگ عراق در سال ۲۰۰۴، سه جوان ژاپنی از سوی پیکارجویان وابسته به القاعده به اسارت در آمدند و سپس آزاد شدند.

اما هنگام بازگشت هیچ کس از آنان استقبال گرمی نکرد، بلکه به آنها خرده گرفتند که چرا ملت و دولت را به دردسر انداخته‌اند.

در آن زمان نخست‌وزیر ژاپن با اعلام عباراتی همچون «پذیرفتن مسئولیت خود» و «با پذیرفتن ریسکش به چنین جاهایی سفر کنید» نشان داد که موضع رسمی دولت در برابر چنین اتفاقی چیست.

بیشتر بخوانید: داعش یکی از دو گروگان ژاپنی را گردن زد

Share