Share

یک فعال مدنی به نام ناصر عبدالحسین‌زاده که پیش از این به دلیل فعالیت در راه حفظ زبان مادری زندانی شده بود، در تبریز بازداشت شده است.

ناصر عبدالحسین‌زاده

ناصر عبدالحسین‌زاده

به‌گزارش هرانا، تارنمای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ناصر عبدالحسین‌زاده ساکن شهرستان پارساآباد مغان است و در تبریز خدمت سربازی خود را سپری می‌کند. او  شنبه ۴ بهمن‌ در محل خدمت خود، با حکم جلب مأموران نیروی انتظامی، دستگیر و به مراجع قضایی شهرستان پارساآباد تحویل داده شد.

بنا به این گزارش عبدالحسین‌زاده پس از انتقال به شهر محل سکونت خود و پس از یک روز بازداشت، یکشنبه ۵ بهمن‌ به زندان مشگین‌شهر منتقل شده است.

او پیش‌تر، در دوم اسفند ۹۳، “روز جهانی زبان مادری”، به همراه سعید حسینی و  هنگام پخش اعلامیه‌هایی به مناسبت این روز در پارساآباد مغان دستگیر و پس از یک ماه بازداشت در اداره اطلاعات به قید وثیقه آزاد شده بود.

سازمان یونسکو از سال ۱۹۹۹ روز ۲۱ فوریه را “روز جهانی زبان مادری” نام‌گذاری کرده، تا دولت‌ها و شهروندان جهان را به دادن اهمیت بیشتر به تدریس زبان مادری در مدارس فراخواند.

این دو فعال آذربایجانی در آذر ٩٣ به اتهام تبلیغ علیه نظام به صورت غیابی به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بودند.

در حالی‌که حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری و سفر به شهرهای آذربایجانی و دیگر شهرهای غیرفارس‌نشین وعده تحقق آموزش به زبان مادری را داده بود، دولت یازدهم تاکنون کوچک‌ترین اقدام عملی در جهت آموزش زبان مادری انجام نداده است.

Share