Share

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران می‌گوید اظهارات مخالفان داخلی توافق هسته‌ای به ابزار فشار غرب در مذاکرات هسته‌ای تبدیل شده است.

وزیر خارجه ایران می‌گوید تصمیم ندارد که به انتقادات مخالفان مذاکرات هسته‌ای پاسخی بدهد

وزیر خارجه ایران می‌گوید تصمیم ندارد که به انتقادات مخالفان مذاکرات هسته‌ای پاسخی بدهد

ظریف که با روزنامه اعتماد مصاحبه کرده، گفته که نمی‌تواند جزئیات اظهارنظرهایی را که باعث فشار طرف غربی بر مذاکره‌کنندگان ایرانی شده، فاش کند.

وزیر خارجه ایران از مخالفان و منتقدان مذاکرات هسته‌ای خواسته که در سخنان خود «منافع ملی را رعایت کنند» و این را بدانند که بعضی از اظهارنظرها «ممکن است منافع ملی را خدشه‌دار کند.»

مخالفان مذاکرات هسته‌ای در تازه‌ترین اقدام خود ظریف را به مجلس فراخوانده‌اند تا او را مورد پرسش قرار دهند که چرا در ژنو  با جان کری، وزیر خارجه آمریکا قدم زده است. ظریف پیشتر گفته بود که هدف از قدم‌زدن این بوده که فضای «تنش‌آلود» مذاکرات تغییر کند.

وزیر خارجه ایران می‌گوید تصمیم ندارد که به انتقادات مخالفان مذاکرات هسته‌ای پاسخی بدهد. او دلیلش را این‌گونه توضیح می‌دهد: «چون احساس کردم اگر مجبور شوم پاسخ دهم یا باید پاسخی بدهم که واقعیت کامل نداشته باشد یا اگر بخواهم پاسخ مطابق با واقعیت را بدهم هم به مذاکرات ضربه خواهد زد و هم به منافع ملی خدشه وارد می‌کند.»

مذاکرات هسته‌ای در استانبول

ظریف در مورد مرحله بعدی مذاکرات هسته‌ای گفته که روز پنج‌شنبه هفته جاری ایران و سه کشور اروپایی در استانبول ترکیه با هم مذاکره می‌کنند.

ایران و کشورهای گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان پس از آن‌که در ٢۴ نوامبر ۲۰۱۴ / سوم آذر ۹۳ نتوانستند به توافق نهایی دست پیدا کنند، مذاکرات خود را تا اول ژوئیه ٢٠١۵ / ۹ تیر ۱۳۹۴ تمدید کردند تا در چهار ماه نخست به توافق کلی یا سیاسی دست یابند و در سه ماه بعدی، جزئیات توافق را نهایی کنند.

حجم غنی‌سازی اورانیوم، جدول زمانی لغو تحریم‌ها و مدت زمان توافق جامع، از مهم‌ترین اختلافات ایران و شش قدرت جهانی است.

Share