Share

در پی انتشار نامه جنجال‌برانگیز محمدرضا رحیمی، معاون اول محمود احمدی‌نژاد در دوران ریاست جمهوری و برملا کردن کمک یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی به ۱۷۰ نفر از نامزدهای مجلس هشتم، ۳۰ نماینده مجلس کنونی خواهان افشای نام این افراد شدند اما پس از گذشت دقایقی این درخواست خود را پس گرفتند.

محمدرضا رحیمی در نامه خود به احمدی‌نژاد از پرداخت کمک یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی به نامزدهای انتخابات مجلس هشتم خبر داد.

محمدرضا رحیمی در نامه خود به احمدی‌نژاد از پرداخت کمک یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی به نامزدهای انتخابات مجلس هشتم خبر داده

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) صبح روز چهارشنبه ۸ بهمن‌ماه به‌نقل از کمال‌الدین پیرمؤذن، نماینده اردبیل در مجلس ایران از درخواست ۳۰ نماینده مجلس خبر داد.

پیرمؤذن گفت این درخواست توسط ۳۰ نماینده امضا شده و خطاب به علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران است. آن‌ها اعلام کرده‌اند اعلام اسامی ۱۷۰ نماینده‌ای که بر اساس ادعای محمدرضا رحیمی بابت انتخابات از او پول گرفته‌اند «برای تنویر افکار عمومی» است.

پیرمؤذن، جواد هروی، عبدالکریم حسین‌زاده و عبدالوحید فیاضی، سه نماینده‌ای بودند که برای این درخواست امضا جمع‌آوری می‌کردند اما دقایقی پس از طرح این درخواست وب‌سایت فرارو به‌نقل از پیرمؤذن نوشت بنا به توصیه برخی نمایندگان عضو هیأت رئیسه مجلس، ادامه جمع‌آوری امضا متوقف و طرح این سئوال به‌طور کامل از دستور کار خارج شد.

به‌گفته وی برخی اعضای هیأت رییسه مجلس گفته‌اند چون این پول صرفاً به نامزدهای مجلس هشتم داده شده است بهتر است مجلس نهم پیگیر این موضوع نباشد.

پیرموذن گفت: «استنباط ما این بود که آقای رحیمی مدعی شده است که این پول را به نامزدهای مجلس نهم داده است به همین دلیل خواستار معرفی اسامی این نمایندگان شده بودیم.»

وی درباره این‌که چه ارتباطی دارد این پول در چه دوره‌ای پرداخت شده، توضیحی نداد و تنها به این بسنده کرد که «توصیه هیأت رئیسه این بود و اکثر نمایندگان هم خواستار آن بودند از پیگیری این موضوع منصرف شویم».

محمدرضا رحیمی در نامه خود خطاب به محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری پیشین، از تصمیم «چهره‌های اصولگرا» در انتخابات مجلس هشتم مبنی بر «کمک‌های مالی غیردولتی» به نامزدهای اصولگرا پرده برداشت. رحیمی از دریافت کمک یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی از فردی به نام جابر ابدالی برای انتخابات مجلس هشتم خبر داد و پشتیبانی از نامزدهای اصولگرا را امری دانست که زیر نظر دولت انجام شد و پول‌ها نیز به دست نمایندگان رسید.

بیشتر بخوانید: رحیمی به احمدی‌نژاد: بازی را در صحنه رفاقت باختم

در جریان اختلاس پنج میلیارد ریالی از بیمه ایران و استانداری تهران،جابر ابدالی ‫را از افراد رحیمی خوانده بودند که در این پرونده متهم است و گفته می‌شد ‫که چک‌های این باند اختلاس به دست جابر ابدالی امضا می‌شد.

رحیمی در نامه خود گفته بود جابر ابدالی از سوی برخی نمایندگان مجلس و مقامات قضایی و اجرایی به وی معرفی شده بود و حراست دیوان محاسبات «سالم بودن» وی را تأیید کرده بود.

محمدرضا رحیمی همچنین گفته بود که کلیه اسناد و کپی چک‌های صادره که به ۱۷۰ نفر از نامزدهای مجلس هشتم پرداخت شده، در پرونده ثبت و ضبط است و مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به‌طور کامل به حساب نامزدها ریخته شده است.

دیوان عالی کشور، چهارشنبه اول بهمن‌ماه، محمدرضا رحیمی را به پنج سال و ۹۱ روز حبس، دو میلیارد و۸۵۰ میلیون تومان رد مال و یک میلیارد تومان جزای نقدی محکوم کرد.

بیشتر بخوانید: محمدرضا رحیمی به ۵ سال زندان محکوم شد

احکام صادره از سوی دیوان عالی کشور قطعی و لازم الاجراست. پرونده رحیمی پس از اعلام نظر دیوان عالی کشور به شعبه بدوی صادرکننده رای ارجاع شده است.

نام محمدرضا رحیمی همزمان با رسیدگی به پرونده اختلاس پنج میلیارد ریالی از بیمه ایران و استانداری تهران مطرح شد. به‌گفته مقام‌های قضائی ایران تقریبأ تمامی افراد مربوط به این اختلاس در سال ۱۳۸۸ دستگیر شدند. بسیاری از متهمان این پرونده نام رحیمی را در دادگاه به زبان آورده و اقدامات مجرمانه‌ای را به وی نسبت دادند.

Share