Share

انتصاب حمید ابوطالبی به‌عنوان سفیر جدید ایران در سازمان ملل در آغاز سال ۱۳۹۳ با مخالفت‌های آمریکا روبه‌رو شد و آمریکا به وی روادید سفر نداد. اکنون وزارت خارجه جمهوری اسلامی غلامعلی خوشرو، سفیر کنونی ایران در سوئیس را به این سمت منصوب کرده است.

غلامعلی خوشرو هفت سال سفیر و معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در نیویورک بوده است.

غلامعلی خوشرو هفت سال سفیر و معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در نیویورک بوده است.

به گزارش خبرنگار فارس، وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه ۸ بهمن با انتشار بیانیه‌ای ضمن معرفی غلامعلی خوشرو نسبت به عدم صدور روادید برای حمید ابوطالبی، نماینده معرفی شده قبلی، اعتراض کرد.

بیشتر بخوانید: سنای آمریکا ورود حمید ابوطالبی را به خاک این کشور ممنوع کرد

وزارت خارجه در این بیانیه این اقدام را «غیرحقوقی» خوانده و گفته است آن را از طریق ساز و کارهای قانونی در سازمان ملل در دستور کار نمایندگی دائم جمهوری اسلامی قرار خواهد داد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در فروردین‌ماه سال جاری حمید ابوطالبی را به‌عنوان سفیر جدید ایران در سازمان ملل انتخاب کرد.

مجلس سنای آمریکا در روز ۱۸ فروردین‌ماه ۱۳۹۳ (هفتم آوریل ۲۰۱۴)، لایحه‌ای را تصویب کرد که برپایه آن حمید ابوطالبی به‌دلیل آن‌چه دست داشتن در گروگان‌گیری سفارت آمریکا در سال ۵۸ در تهران عنوان شده، از «تروریست‌های شناخته‌شده» به‌شمار می‌رود و اجازه ندارد وارد خاک آمریکا شود. ابوطالبی نیز در پاسخ اتهام گروگان‌گیری و اشغال سفارت آمریکا را رد کرد.

در پی مخالفت سنای آمریکا با ورود ابوطالبی به خاک آمریکا، جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید از «نامناسب» بودن سفر ابوطالبی به آمریکا سخن گفت اما ایران اعلام کرد که ابوطالبی نماینده‌اش خواهد ماند.

بیشتر بخوانید: روحانی و پذیرش ریسک ابوطالبی

وزارت امور خارجه ایران در بیانیه معرفی غلامعلی خوشرو دلیل انتصاب جدید را ضرورت «حضور مؤثر و فعال ایران در سازمان ملل به‌ویژه با توجه به شرایط بحرانی منطقه‌ای و بین‌المللی» عنوان کرده است.

غلامعلی خوشرو از بنیانگذاران دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه ایران در سال ۱۳۶۱ است و هشت سال رئیس این دانشکده بوده است. وی در دانشگاه تهران جامعه‌شناسی خوانده و این رشته را در آمریکا ادامه داده و هفت سال سفیر و معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در نیویورک بوده است.

او همچنین پیش از این سفیر ایران در استرالیا بوده و در سال‌های ۸۴ – ۱۳۸۰در مذاکرات هسته‌ای نقش فعالی داشته است.

Share