Share

غلامحسن محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه در یک نشست خبری به برخی ابهامات در پرونده محمد رضا رحیمی، معاون اول محمود احمدی‌‌نژاد در دولت دهم پاسخ داد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه

به گزارش رسانه‌های خبری در ایران، سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری چهارشنبه، (۸ بهمن/ ۲۸ ژانویه) به پیشینه پرونده محمد رضا رحیمی اشاره کرد. او گفت نخستین بار در مهرماه ۸۸ هنگام رسیدگی به اتهامات شخصی به نام جابر ابدالی در پرونده فساد در شرکت بیمه ایران، نام معاون اول رییس جمهور وقت ایران در میان آمد.

یکی از اتهامات محمد رضا رحیمی این بود که به عنوان یک چهره مؤثر به حلقه‌ای به نام «حلقه فاطمی» تعلق داشت و اختلاس در بیمه ایران را هدایت می‌کرد. معاون اول محمود احمدی‌نژاد در دولت دهم در دادگاه به این اتهام محاکمه و مجرم شناخته شد.

نخستین بار روزنامه ایران گزارش داده بود که جابر ابدالی مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به حساب محمد رضا رحیمی واریز کرده است. اکنون سخنگوی قوه قضائیه می‌گوید این شخص ۶۰ میلیارد تومان بدهی داشته و برای رفع و رجوع بدهی‌هایش به برخی مقامات دولت دهم، از جمله به محمد رضا رحیمی رشوه داده است. به گفته محسنی‌اژه‌ای این امر در سال ۱۳۹۰ محرز شده و از‌‌ همان زمان در طی ۱۱ جلسه از معاون اول رییس جمهور وقت با حضور وکلای او بازپرسی شده و سرانجام برای او قرار مجرمیت و کیفرخواست صادر شده است.

جعل مدرک دکترا، رشوه دادن به نمایندگان مجلس برای خودداری از استیضاح علی کردان، وزیر اسبق کشور، و سوءاستفاده‌های مالی در دوران ریاست رحیمی بر دیوان محاسبات کشور از دیگر اتهامات اوست.

به گفته سخنگوی قوه قضائیه مهم‌ترین اتهام اما ظاهراً فساد در شرکت بیمه ایران است. محمد رضا رحیمی به حکم دیوان عالی کشور به ۳ میلیارد و ۸۵۰ میلیون تومان و جزای نقدی به خاطره رشوه و تحصیل مال نامشروع و انفصال از خدمات دولتی و ۵ سال و ۹۱ روز حبس قطعی محکوم شده است. او گفته بود: «من فقط محمدرضا رحیمی نیستم، من معاون اول این نظام هستم.»

محمد رضا رحیمی در اعتراض به این حکم رنج‌نامه‌ای خطاب به محمود احمدی‌نژاد نوشت و خود را محکومی خواند که چوب لجبازی‌ها و آبروریزی‌های گاه و بیگاه او را خورده است. رحیمی همچنین ادعا کرد که از روی غرض‌ورزی برایش پرونده تشکیل داده‌اند و محاکمه‌اش کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:رحیمی به احمدی‌نژاد: بازی را در صحنه رفاقت باختم

محسنی‌اژه‌ای در نشست خبری قوه قضائیه این اتهام را رد کرد و گفت: «دستگاه قضایی با وسواس و دقت تمام طی یک تا ۲ سال و حتی ۳ سال این پرونده را با رعایت تمامی اصول تشریفات آیین دادرسی تشکیل و رسیدگی کرده و در ‌‌نهایت نیز حکم صادر شده است.»

محسنی‌‌اژه‌ای گفت: «برخی‌ها معتقدند اتهامات آقای رحیمی بیش از اینهاست اما این مقدار برای دادگاه به اثبات رسیده و دیوان عالی کشور نیز همین مقدار را تأیید کرده است.»

محسنی‌‌اژه‌ای همچنین خاطرنشان کرد که در رسیدگی به پرونده محمد رضا رحیمی، او را تحت فشار قرار نداده‌اند.

محمدرضا رحیمی همراه با اسفندیار رحیم مشایی به حلقه یاران محمود احمدی‌نژاد تعلق داشت. بین این حلقه و شاخه‌ای از اصول‌گرایان تنش‌ و اختلاف بالا گرفت. اسفندیار رحیم‌مشایی رد صلاحیت شد و رحیمی هم به زندان افتاد.

Share