Share

دادگاه قانون اساسی مسکو انحلال «Memorial» (یادبود) مهم‌ترین گروه حقوق بشری روسیه را که توسط وزارت دادگستری این کشور درخواست شده بود، رد کرد.

دفتر گروه حقوق بشری «مِمُریال» در مسکو

دفتر گروه حقوق بشری «مِمُریال» در مسکو

نمایندگان این قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین سازمان غیردولتی روسیه از این حکم دادگاه استقبال کردند. یان راچینسکی، مسئول «مِمُریال» حکم دادگاه را پیروزی «عقل سلیم» خواند و اولگ اُرلُو، همکار وی رأی دادگاه را نتیجه «حمایت‌های گسترده جامعه» دانست.

اِلا پامفیولوا، کمیسر حقوق بشر کرملین نیز از رأی دادگاه اظهار خرسندی کرد و به خبرگزاری اینترفاکس روسیه گفت: «امیدوارم قدیمی‌ترین سازمان حقوق بشری روسیه به فعالیت خود ادامه دهد.»

وزارت دادگستری دادخواست خود علیه «ممریال» را بر ساختار این گروه تنظیم کرده بود. زیر پوشش «ممریال» حدود ۵۰ ارگان دیگر فعالیت داشتند اما این گروه سپس ساختار خود را متمرکز کرد.

نماینده وزارت دادگستری در دادگاه گفت: «همه موارد نقض [قوانین در مورد وضعیت سازمان‌های غیردولتی] به‌طور کامل حذف شدند.»

اقدامات مقامات روسی در مورد گروه «ممریال» انتقادات شدیدی را در جهان برانگیخت.

نمایشگاهی از نامه‌های زندانیان سیاسی دوران حکومت استالین که توسط «ممریال» در مسکو برگزار شد.

نمایشگاهی از نامه‌های زندانیان سیاسی دوران حکومت استالین که توسط «ممریال» در مسکو برگزار شد.

«ممریال» در سال ۱۹۸۹ توسط مخالفانی همچون آندری ساخاروف، برنده جایزه نوبل صلح با هدف زنده نگه داشتن یاد قربانیان سرکوب دوران حکومت شوروی بنیاد گذاشته شد.

«ممریال» جنایات آن دوران را که به نام اتحاد جماهیر شوروی صورت گرفته بود فهرست‌بندی کرده و بر احترام به حقوق بشر در روسیه نظارت می‌کند.

مقامات روسیه در دو سال اخیر بر سر راه فعالیت این گروه و گروه‌های دیگر حقوق بشری، محیط زیستی و همچنین نهادهای مدنی موانعی ایجاد کردند و با تصویب قوانینی برخی از آن‌ها را «عامل خارجی» دانستند.

بیشتر بخوانید: پوتین قانون محدودیت نهادهای غیردولتی را امضاء کرد

«ممریال» در ماه مارس ۲۰۱۳ مورد بازرسی مأموران امنیتی و مالیاتی روسیه قرار گرفته بود.

Share