Share

وضعیت تالاب انزلی در شمال ایران بر اثر ورود فاضلاب صنعتی و شهری از شش شهر، به خطر افتاده است.

عمق آب تالاب انزلی در گذشته تا ۹ متر هم می‌رسید اما در حال حاضر به نیم متر رسیده است.

عمق آب تالاب انزلی در گذشته تا ۹ متر هم می‌رسید اما در حال حاضر به نیم متر رسیده است.

به گزارش خبرگزاری آنا، روزگاری صیادان اهل انزلی سالانه ۱۵ هزار تن ماهی در این تالاب صید می‌کردند اما حالا تنها ۲۰۰ تن ماهی در تور این صیادان می‌افتد، ماهی‌هایی که اداره محیط زیست به خاطر آلودگی شیمیایی، مصرف گوشت آن‌ها را توصیه نمی‌کند.

بالاترین حجم زباله استان گیلان در جنگل کوهستانی سراوان نرسیده به شهر رشت دفن می‌شود، این دفینه در روزهای خشک پنج لیتر در ثانیه و در روزهای بارانی ۱۸ لیتر در ثانیه «شیرابه‌ای سمی» را به رودخانه‌های زرجوب و گوهر رود وارد می‌کند.

این دو رودخانه‌ نیز پس از عبور از درون شهر رشت و سیراب شدن با فاضلاب شهری آلوده به مواد شوینده و سایر مواد مصرفی در منازل، بیمارستان‌ها و صنایع شهری، در بیرون شهر رشت به هم می‌پیوندند و رودخانه آلوده پیربازار را تشکیل می‌دهند، «فاضلاب بزرگی که پس از مسیری چندین کیلومتری به درون تالاب انزلی می‌ریزد.»

بیشتر بخوانید: شهر صنعتی رشت پس از ۴۰ سال هنوز سیستم فاضلاب ندارد

مسئولان استان گیلان در گذشته از وجود تصفیه‌خانه‌ای در محل ورود رودخانه پیربازار به تالاب خبر می‌دادند اما این تصفیه‌خانه‌ها صرفاً یک صافی است که تنها جلوی ورود اشیایی مثل بطری پلاستیکی و لاستیک کامیون را به این تالاب می‌گیرد.

بر پایه این گزارش «جنگل‌زدایی در استان گیلان در کنار نابودی پوشش درختی اطراف تالاب انزلی باعث ورود سالانه ۳۰۰ هزار متر مکعب رسوب به درون این تالاب می‌شود اتفاقی که با وجود کاهش بارندگی‌ها باعث کاهش عمق آب تالاب شده است.»

عمق آب تالاب انزلی در گذشته تا ۹ متر هم می‌رسید اما در حال حاضر قایق‌های سبک نیز نمی‌توانند در بخش وسیع‌تر این تالاب که عمقش به نیم متر رسیده، تردد کنند.

احمدعلی کیخا، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید: «وضعیت تالاب‌های کشور به سمتی می‌رود که نمی‌توان به ادامه حیات این پدیده‌های مفید طبیعی چندان امیدوار بود.»

تالاب انزلی در ایران در فهرست تالاب‌های در معرض خطر «معاهده جهانی رامسر» قرار دارد. کنوانسیون یا معاهده رامسر یک پیمان جهانی برای حفاظت از تالاب‌های ارزشمند در سرتاسر جهان است.

«فهرست مونترو» یا فهرست تالاب‌های در معرض خطر، شامل آن دسته از تالاب‌هایی است که به دلایل مختلف اکوسیستم آن‌ها در معرض تغییرات جدی قرار دارد و حیات آن‌ها در خطر افتاده است.

ایران از سال ۱۳۸۹ طرح نجات تالاب انزلی را با کمک آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا)، آغاز کرده است. مرحله دوم این پروژه که از سال جاری آغاز شده در مدت پنج سال باید به اتمام برسد.

Share