Share

سحام نیوز، وب‌سایت منسوب به نزدیکان مهدی کروبی نوشت است که حسن‌ روحانی دستور داده تا بررسی وضعیت حبس خانگی چهره‌های شاخص جنبش سبز در دستور جلسه آتی «شورای عالی امنیت ملی» قرار بگیرد.

roohani larijani

این نخستین‌بار است که روحانی به طور عملی برای رفع حصر سران مخالف حکومت ایران قدم بر می‌دارد

بر اساس این گزارش، رئیس‌جمهوری ایران در ابتدای جلسه هفته گذشته شورای عالی امنیت ملی به مسئله حصر خانگی مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد به‌عنوان یکی از دغدغه‌های‌ دولت خویش پرداخته است.

او ضمن انتقاد از اظهارنظرهای غیرمسئولانه درباره این مسئله، قوه قضائیه (و نه شورای عالی امنیت ملی) را مسئول اصلی پرونده دانسته‌ است. او همچنین قوه‌قضائیه را به «شانه‌خالی‌کردن از زیر بار مسئولیت» متهم کرده‌ است.

شورای عالی امنیت ملی، مهمترین وزنه تصمیم‌گیری در سیاست خارجی و امنیتی ایران محسوب می‌شود. در شرح وظایف این شورا آمده است که این شورا به منظور تأمین منافع ملی و پاسداری از انقلاب، تمامیت ارضی و حاکمیت ملی، به ریاست رئیس جمهور تشکیل می‌شود. اعضای این شورا را مقامات عالی‌رتبه سیاسی، نظامی و اطلاعاتی ایران تشکیل می‌دهند.

به گزارش سحام‌نیوز، محمد‌علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ایران، در واکنش به این سخنان آنها را خارج از دستور جلسه این شورا دانسته و از روحانی خواسته تا سخن‌ گفتن درباره این موضوع رابه زمانی دیگر موکول کند. حسن روحانی نیز با پذیرش تذکر جعفری، از علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی خواسته است تا موضوع رسیدگی به حصر را در دستور جلسه آتی شورای عالی امنیت ملی قرار دهد.

این گزارش، سخنان روحانی را پاسخی به صحبت‌های اخیر احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان می‌داند که گفته بود: «اگر چهار آدم عوضی شروع به حرف زدن در این زمینه [رفع حصر] کنند آیا این حرف ۷۵ میلیون نفر ایرانی است؟»

بیشتر بخوانید: انتقاد جنتی از حضور «فتنه‌گران» در دانشگاه‌ها

رسیدگی به مسئله حصر یکی از وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی بود. در ماه‌های اخیر دانشجویان و فعالان سیاسی بارها خواستار پیگیری این وعده بوده‌اند و علی مطهری، نماینده مجلس نیز در نطق‌های خود در مجلس خواستار پایان یافتن حصر رهبران معترضان شده بود.

Share