Share

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان سیاست‌های خود در قبال کاهش بدهی‌های دولت یونان را اعلام کرد.

merkel euro greece

دولت جدید یونان به رهبری آلکسیس سیپراس ۴۰ ساله به دنبال کاهش بدهی‌ها به نصف است

مرکل هرگونه چشم‌اندازی برای کاهش یا معافیت از بدهی‌های یونان را رد کرد و افزود این کار باعث افزایش تنش میان دولت چپ‌گرای جدید یونان و طلبکاران بین‌المللی آن خواهد شد.

مرکل در مصاحبه‌ای با روزنامه «هامبورگر ابندبلات» که در روز شنبه ۳۱ژانویه/۱۱بهمن، منتشر شد گفت:«در حال حاضر بخشش‌های داوطلبانه‌ای از جانب بانک‌های خصوصی وجود دارد و مقدار قابل توجهی از بدهی‌های یونان را این بانک‌ها کاهش داده‌اند.»

او گفت:«من لغو بدهی‌های تازه را اصلاٌ در ذهن خود تصور هم نمی‌کنم.»

صدر اعظم آلمان همچنین در مصاحبه‌ای با روزنامه «برلینر مورگن پست» که در روز شنبه منتشر شد، گفت بود:« اروپا همبستگی خود را با یونان و دیگر کشورهای در حال تلاش ادامه خواهد داد، البته در صورتی که این کشورها به اصلاحات خود و تلاش‌های صرفه‌جویانه و کاهش هزینه‌های‌شان پایبند باشند.»

سیپراس به آلمان نمی‌رود

همزمان با این اظهارات آلکسیس سیپراس، نخست وزیر چپ‌گرای یونان که این هفته در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه به ایتالیا و فرانسه سفر خواهد کرد، در حال حاضر قصد سفر به آلمان، بزرگترین اقتصاد اروپا را ندارد.

حزب سیریزا که هفته گذشته در یونان به قدرت رسید، اینک به دنبال پشت‌پا زدن به سیاست‌های ریاضت اقتصادی‌ای است که از طرف اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول و در ازای کمک ۲۶۹ میلیارد دلاری، به یونان تحمیل شده است.

بیشتر بخوانید: کابینه جدید یونان در خدمت پایان دادن به ریاضت اقتصادی

این کمک‌ها آن طور که اتحادیه اروپا می‌گوید برای جلوگیری از بحران مالی سال ۲۰۱۰ بوده است.

همزمان دولت جدید یونان به رهبری آلکسیس سیپراس ۴۰ ساله به دنبال کاهش بدهی‌ها به نصف است.

رکورد بدهی در اتحادیه اروپا

در آغاز سال ۲۰۱۲ یونان توانست با تخصیص برخی از منابع خود به وام‌دهندگان در حدود ۱۰۰ میلیارد یورو از بدهی‌های خود را کاهش دهد.

اما این کشور هنوز هم با انبوهی مواجه است. این بدهی‌ها که در حدود ۳۱۵ میلیارد یورو ارزیابی می‌شود، بیش از ۱۷۵ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است. این مبلغ در تاریخ اتحادیه اروپا یک رکورد به حساب می آید.

در پی این تحولات وزیر دارایی جدید یونان جمعه ۳۰ژانویه / ۱۰ بهمن، یانیس واروفاکیس گفت که یونان حاضر نیست با اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول نشستی مشترک درباره کمک‌های مالی داشته باشد بلکه با هریک از آنها مذاکرات مستقیم و جداگانه‌ای خواهد داشت.

همچنین این مقام ارشد اقتصادی یونان قرار است امروز به عنوان بخشی از دولت ضد ریاضت اقتصادی یونان برای جلب کمک‌های اتحادیه اروپا به پاریس سفر کند.

Share