Share

مذاکرات صلح اوکراین در روز شنبه ۳۱ژانویه/۱۱بهمن، تنها پس از چهار ساعت بدون هیچ پیشرفت ملموسی نسبت به آتش بس جدید متوقف شد.

Ukrain

«گروه تماس» از اوت سال ۲۰۱۴ نشست‌هایی درباره بحران اوکراین در مینسک برگزار کرده است

به گزارش رویترز، در این جلسه نمایندگان اوکراین و فرستادگان جدایی‌خواهان یکدیگر را متهم به اخلال در جلسه می‌کردند و مذاکره نیز با عصبانیت طرفین پایان یافت.

این اخبار در حالی منتشر می‌شود که سخنگوی ارتش اوکراین می‌گویند، طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۳ تن از سربازهای‌ آنها به دست جدایی‌خواهان در شرق اوکراین کشته شدند.

نماینده اوکراین لئونید کوچما، رئیس جمهوری پیشین به خبرگزاری اینترفاکس گفته: «مقامات جدایی‌طلب با دادن اولتیماتوم از بحث درباره اقدام برای یک آتش بس سریع امتناع می‌کنند و حاضر به پس دادن سلاح‌های سنگین خود نیستند.»

دنیس پوشین، یکی از مقامات ارتش جدایی‌خواهان نیز به خبرگزاری روسی ریا گفت: «ما برای گفت و گو آماده بودیم اما نه برای شنیدن اولتیماتوم‌های کی‌یف، درحالی که شهرهای صنعتی شرق اوکراین را بمباران می‌کند.»

این مذاکرات به ابتکار «گروه تماس»، متشکل از نمایندگان جدایی‌خواهان اوکراین، نمایندگان کی‌یف و سازمان امنیت و همکاری در اروپا و همچنین نماینده‌ای از روسیه طرح‌ریزی شده بود.

بیشتر بخوانید: مذاکرات مینسک با درگیری‌های شدید شرق اوکراین لغو شد

تاکنون بیش از پنج هزار نفر از زمان الحاق کریمه به روسیه در ماه آوریل سال گذشته کشته شده‌اند.

Share