Share

هزاران معترض دموکراسی‌خواه در نخستین تظاهرات سال جدید میلادی به خیابان‌های مرکزی هنگ‌کنگ سرازیر شدند.

afp hong kong

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، یک‌شنبه اول فوریه، حدود ۱۲ هزار معترض در محله‌های ثروتمند، پاساژهای خرید اجناس گران‌قیمت و مراکز مالی دست به راه‌پیمایی زده‌اند. از سوی دیگر، دوهزار نیروی پلیس برای کنترل جمعیت به کار گرفته‌شده‌اند تا از تکرار جنبش سال گذشته معترضان، جنبش «اشغال مرکز هنگ‌کنگ»، جلوگیری کنند.

بدین‌ترتیب، در نخستین روز ماه فوریه، مردمی که بنرها و چترهای زرد، یعنی نماد اصلی جنبش را در دست داشتند، در خیابان‌های مرکزی به راه‌پیمایی پرداختند اما پلیس با اسپری فلفل به پراکنده‌کردن آنها پرداخت.

سال گذشته معترضان هنگ‌کنگی که خواهان انتخاب دموکراتیک رهبر هنگ‌کنگ، مستعمره سابق بریتانیا و منطقه نسبتاً خودمختار کنونی چین بودند، حدود دو ماه مراکز تجاری هنگ‌کنگ را در جنبشی که با نام «جنبش چتر» مشهور شد، اشغال کردند.

این جنبش که بزرگترین چالش را دربرابر حکومت چین پس از جنبش «میدان تیان‌آمن» در سال ۱۹۸۹ به وجود آورد، با دخالت خشونت‌بار پلیس و تخلیه اجباری معترضان از مراکز اجتماع‌شان به پایان رسید.

با این حال، بر اساس گزارش رویترز، این بار سازمان‌دهندگان اعتراض اعلام کرده‌اند که اگرچه کماکان به دنبال اداره دموکراتیک هنگ‌کنگ، مستقل از انتصاب‌های دولت مرکزی چین هستند، اما قصد اشغال هیچ منطقه‌ای از شهر را ندارند.

اگرچه میزان شرکت‌کنندگان به عدد پیش‌بینی‌شده از سوی سازمان‌دهندگان، یعنی ۵۰هزار نفر نرسید، اما رهبران معترضان به گزارش رویترز بر این باورند که راهپیمایی یکشنبه شاهدی بوده‌است بر باقی‌ماندن روحیه جنبش سال گذشته در میان مردم معترض.

برخی از معترضان نیز نگران آغاز خشونت‌ گروه‌هایی هستند که رویترز آنها را «ضد دموکراتیک» خوانده‌است. این خشونت‌ها معمولاً با فرارسیدن تاریکی هوا آغاز می‌شود.

Share